home Děti, Těhotenství a mateřství Nechce se mu vstávat, aneb jak zvládat školní rána?

Nechce se mu vstávat, aneb jak zvládat školní rána?

Budík máte nařízený o půl hodiny předem, do pokojíčku jdete minimálně třikrát a pokaždé máte problém dítko dostat z postele. Následují komplikace při oblékání či ranní hygieně a i přes původní náskok najednou máte problém stihnout začátek vyučování. A dost! Už vás začínají problémová rána unavovat a lámete si hlavu nad tím, jak zvládat vstávání i následnou výpravu do školy. Chcete poradit?

Vstávejte s předstihem

Základem úspěchu je mít časovou rezervu. Nebudete tolik v křeči a nebudete propadat panice, že už zase jdete pozdě. I dítě bude více v klidu, protože z vás neucítí nervozitu. Klidně si nastavte budík o půl hodiny předem.

Nastavte rituál 

Děti si mnohem lépe zvykají na věci, které mají nějaký řád a spád. Proto se snažte, aby každé ráno probíhalo stejně. Dítě vstane a následuje ranní hygiena – omytí obličeje, čištění zubů. Pak se dítko nasnídá, oblékne a učeše. Zkontrolujete připravené věci do školy, do batohu uložíte svačinu, v klidu se oblečete a vyrazíte. Když bude dítě vědět, co po které činnosti následuje, rychleji se osamostatní.

Zasloužená odměna

Pokud chcete, aby rána proběhla v poklidu, bez pláče nebo vašeho rozčilování se, pak dítě vhodně motivujte k tomu, aby pěkně vstalo a udělalo vše, co musí. Ideální motivací může být třeba pohádka v televizi, u které se může nasnídat – ráno jich běží celá řada, určitě alespoň jednu pohádku před odchodem do školy stihne.

Zachovejte chladnou hlavu

Má-li vaše dítko problémy se vstáváním a dlouho mu ranní činnosti trvají, buďte trpěliví a snažte se brát věci s nadhledem. Určitě ničemu nepomůžete, pokud se budete rozčilovat a na ratolest křičet. Ba naopak zůstaňte nad věcí a vše dítěti vysvětlujte pěkně v klidu. Časem už školní rána nebudou vaší noční můrou, nebojte se.

 

 

Spread the love
  • 5