home Děti, Zdraví, Zdraví Levák nebo pravák? Kdy to poznáte?

Levák nebo pravák? Kdy to poznáte?

Bude moje dítě levák nebo pravák? Kdy se objeví první náznaky? A kdy to poznám s jistotou? Tak těmto otázkám se zaručeně nevyhne snad žádný rodič – vás samozřejmě nevyjímaje. Ačkoli se lékaři až donedávna drželi toho názoru, že se s preferencí jedné ruky již narodíme, teď je tomu jinak – podle výzkumů, sledování i statistik se přednost jedné ruky definitivně objeví až kolem čtvrtého věku života.

Lateralita

Lateralita neboli upřednostňování jedné strany představuje projev činnosti dynamických vztahů mozkových hemisfér. Nervový systém se nejintenzivněji vyvíjí v prenatálním období a poté i krátce po narození – v tomto období se střídá období asymetrické a symetrické. Během asymetrického období dítě upřednostňuje jednu stranu, v symetrickém období nedělá rozdíly. I přesto ale postupně dochází k vyhraněné funkce jednoho z párových orgánů – tedy k preferenci jedné strany.

V útlém věku to nepoznáte

Mnoho rodičů občas pozoruje, že jejich dítě dává přednost jedné ručičce a často se tak uchylují k názoru, že zaručeně bude upřednostňovat tu či onu stranu. Pokud i vás tu a tam popadne nutkání si myslet, že vaše dítě bude levák nebo naopak pravák, uklidníme vás – v útlém věku nemáte šanci to poznat. Kolem dvou let děti používají obě ruce, někdy dají přednost jedné, podruhé zase druhé ruce. Díky vývoji nervové soustavy, která neustále prochází změnami, začne následně upřednostňovat jednu ruku – zpravidla do tří let věku už budou náznaky jasně zřetelné.

Je třeba se znepokojovat?

Možná vás napadá otázka, zda je třeba tomuto důležitému milníku nějak pomoci. Mnoho rodičů si dokonce myslí, že z dítěte udělají praváka či leváka násilnou cestou – nikoli násilím, ale tak, že ho budou nutit jednu ruku preferovat. To bohužel nejde. Pokud se vaše dítě nerozhodne do čtyř let věku, nemusíte to nijak řešit. Až poté je na místě navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu.

 

Spread the love
  • 5