home Těhotenství a mateřství Dula na porodním sále

Dula na porodním sále

Přítomnost duly na porodním sále je v současné době stále ožehavějším tématem, kterým se zabývají nejen budoucí maminky. Ačkoli dříve byly ženy doprovázející těhotné maminky u porodu téměř samozřejmostí – především pak ve starém Řecku, odkud také pochází jejich název – dnes je tato možnost mnoha těhulkám neznámá. Přitom při tak emocionálně náročném okamžiku, kterým porod dítěte bezesporu je, k sobě potřebujeme někoho, kdo nás podpoří a pomůže nám překonat strach, který může být i příčinou celé řady porodních komplikací.

Kdo je dula? 

Jako první vás asi napadne otázka, kdo že ta dula vlastně je a proč má být přítomna u vašeho porodu. Duly jsou speciálně proškolené ženy, jejichž úkolem je doprovázet maminku při porodu, být jí fyzickou i psychickou oporou, nastolit příjemnou a klidnou atmosféru a především pak mamince umožnit, aby se mohla soustředit jen na své miminko. Důležité je si uvědomit, že dula není zdravotník – tím pádem nezasahuje do lékařských zákroků, respektuje jejich rozhodnutí a neplete se zdravotníkům do práce.

Ano nebo ne?

Mít dulu na porodním sále nebo ne? Toť otázka! Zatímco některé ženy jsou zásadně proti a stojí si za názorem, že u tak silného zážitku chtějí být buď sami, nebo s partnerem, jiné ženy si přítomnost duly na porodním sále nemohou vynachválit a tvrdí, že právě díky nim si porod užily. Rozhodnutí je samozřejmě na vás a nikdo vás nemůže do ničeho nutit.

Kdy dulu kontaktovat?

Mnoho žen se drží mylné domněnky, že stačí dulu zavolat až pár týdnů před porodem, kdy už se s miminkem blíží do cílové rovinky. Takhle to ale bohužel nefunguje. S dulou byste se měli v ideálním případě sejít v polovině těhotenství. Proč? Není totiž podmínkou, že si sednete hned s první dulou – s ženou, která vás bude doprovázet u porodu, musíte být naladěné na stejnou vlnu, musíte si být sympatické od prvního okamžiku a musíte si rozumět. Jinak tato spolupráce nebude fungovat a nebude mít takový účinek, jaký možná očekáváte.

 

 

 

 

 

 

 

Spread the love
  • 5