home Zdraví Nezoufejte i problémy spojené s menstruací mají řešení

Nezoufejte i problémy spojené s menstruací mají řešení

Trpíte před každou menstruací výkyvy nálad, často až úzkostnými pocity, nechutenstvím či naopak neovladatelnou chutí například na sladké? Bolí vás prsa, otékají vám nohy a cítíte se plná i když jste sotva něco snědla? Pak s největší pravděpodobností nejste jen rozmazlená princezna, která začne každým dnem menstruovat, ale trpíte tzv. premenstruačním syndromem.

problemy-s-menstruaci-telo-clanku

Jakoby už menstruace sama o sobě nebyla nepříjemná, musí to být ještě složitější a problémy začnou ještě dříve než se spustí proces krvácení. Nebojte se, nejste v tom sama, podobné problémy má velká část ženské populace. Menstruace je mnohem složitější proces než by se na první pohled zdálo, již před jejím spuštěním se začne odehrávat celá řada procesů, zejména těch hormonálních, bez kterých by ženy nejen nemenstruovaly, ale také nemohly počít dítě.

Každá žena zvládá své dny jinak, stejně tak jako mohou mít u každé jiný průběh. Pokud je průběh každé menstruace bolestivý natolik, že ženu na několik dnů doslova odstaví z běžných životních aktivit a není například ani schopna jít do zaměstnání či školy, pak je zcela nezbytné navštívit lékaře a nechat si pomoci.

U lehčího průběhu postačí prášek na bolest a teplá dečka, případně nějaké bylinné čaje a jiné podobné procedury, ovšem u velmi těžkého průběhu je spíše vhodné vsadit na hormonální terapii. Ta dokáže cyklus nejen upravit ( v případě, že je například nepravidelný), ale také může velmi zásadním způsobem ovlivnit bolestivost menstruace a také zmírnit či zcela zabránit průvodním problémům, tzv. premenstruačnímu syndromu.

Mnoho žen odmítá hormonální antikoncepci z obav před nadměrným množstvím chemických látek, které jsou v pilulkách obsažené. Je třeba se vždy poradit s lékařem a nevyvozovat závěry na základě názoru kamarádky nebo vševědoucího internetu. Pravdou je, že hormonální antikoncepce už dávno není tím, čím bývala. Obsahuje velice malé množství hormonů a v případě nitroděložního tělíska je to dokonce ještě méně. Není třeba se každý měsíc stresovat a obávat se až to přijde, když můžete normálně žít.

Spread the love