home Děti, Těhotenství a mateřství Nošení dětí v šátku nebo nosítku: odhalte nejčastější mýty!

Nošení dětí v šátku nebo nosítku: odhalte nejčastější mýty!

Nošení dětí v šátku – a samozřejmě nejen v něm – je hitem současné doby. Upíná se k němu stále větší počet maminek, což je na jednu stranu dobře. Díky nošení vzniká mezi matkou a dítětem silné pouto, navíc nošení dítěte na těle dokáže zmírnit i celou řadu zdravotních neduhů – jako třeba neklid při růstu zoubků nebo podrážděnost při bolestech bříška způsobenou prdíky. Kolem nošení v šátku ale koluje celá řada mýtů, kterých se nezkušené maminky snadno chytí a následně začnou pochybovat, zda je nošení pro jejich děti vůbec přínosné.

Pojďme společně odhalit, co není pravda!

Možná i vás na ulici zastavila cizí postarší paní, která vás začala osočovat, že miminko v šátku dusíte. Nebo jste se setkala s názorem, že svému dítku nošením ubližujete a ničíte záda. Nebo snad, že z něho vychováte rozmazleného nošence a ušijete tak na sebe bič. Společně se teď podíváme na časté mýty týkající se nošení a zbouráme předsudky, které se díky nim kolem něho tvoří.

·         Dítě v šátku nemůže dýchat!

Určitě v tom šátku nemůže dýchat! Hudrovala na vás cizí paní v obchodě, div se vám nesnažila miminko z šátku vytáhnout, protože co jste to za matku, když tohle umožníte. Přitom je to naprostá hloupost, děti přece mají určité reflexy a samy od sebe nikdy neotočí hlavičku tak, aby nemohly dýchat. Navíc právě díky tomu, že máte dítě tak blízko u sebe, snadno zaznamenáte jakékoli anomálie. A jako třešničku dodáme, že dítku nosícímu se v šátku ve vertikální poloze hrozí daleko menší riziko udušení zvratky nežli v kočárku, kde zpravidla leží na zádech.

·         Dítě se v šátku přehřívá!

V tom šátku mu musí být strašné horko! Říkala vám jedna paní v parku a nesouhlasně kroutila hlavou. A víte co? Dítku v šátku určitě nehrozí, že by se přehřálo, takže se nemusíte bát, že byste jej uvařili – a to ani v případě nošení v létě, kdy jsou vysoké teploty. Vaše tělo funguje jako termoregulace skvěle a miminko se o něho chladí.

·         Dítě si v šátku ničí záda!

Vždyť mu tím nošením křivíte záda! Chytala se jedna dáma za hlavu a koukala na vás skrze prsty. Máme tu další poměrně rozšířený mýtus, kvůli kterému se maminky bojí, jestli miminko v šátku nebolí zádíčka nebo jestli mu je nějakým způsobem neničí. Obávat se určitě nemusíte, v šátku je miminko v takové poloze, ve které bylo u vás v bříšku. A napadlo snad někdy někoho mluvit o těhotné ženě tak, že v bříšku miminku ničí záda? Ne. Tak vidíte, že je to hloupost.

Spread the love