home Recepty, Tipy, Zdraví Obohaťte recepty práškovým čajem matcha

Obohaťte recepty práškovým čajem matcha

V kruzích oddaných vyznavačů tradičního japonského čajového obřadu je známý mimo jiné jako císařský čaj. Snad každý zájemce o dějiny čaje nakonec dobře ví, že matchu na  císařském dvoře popíjeli stovky let coby jeden z  nejlahodnějších čajových životabudičů. V posledních letech jsme nicméně svědky toho, že věhlas čaje matcha se dostává i za hranice čistě čajového publika. Čím dál častěji se tak můžeme s matchou setkat i v prostředí výživových poradců, kteří matchu řadí mezi tzv. superpotraviny. Pod tímto označením se skrývají nejrůznější, více či méně exotické, druhy ovoce a zeleniny, které disponují mimořádnými obsahy zdraví prospěšných látek. A protože jediný šálek matchy je stejně výživný jako deset šálků běžného zeleného čaje, dává takové zařazení smysl. Není proto divu, že se s matchou můžeme velice často setkat i v kuchyni, kde se nabízí celá řada možných využití.

matcha-hana2

Když se v průběhu dvanáctého století matcha poprvé dostávala z Číny na břehy Japonských ostrovů, předcházela jí v prvé řadě pověst zázračného léku, který byl účinným prostředkem v boji proti celé řadě neduhů. I když je tak tento zelený prášek známý samozřejmě v první řadě jako jeden z nejlahodnějších japonských čajů, využívání jeho síly i jinými způsoby není ničím novým nebo neobvyklým. Anebo se vám zkrátka chuť matchy hodí do některého vašeho oblíbeného receptu.

Tento čajový prášek obsahuje více než stokrát vyšší koncentrace antioxidantů, než jsou čísla naměřená u i tak už lidskému zdraví velice prospěšného zeleného čaje. Spolu s tím v něm můžeme najít třeba antioxidant EGCG, který dokáže nastartovat metabolismus člověka zhruba o třetinu, a tím také zároveň pomoci při redukci tělesné hmotnosti. Klasický způsob přípravy tohoto čaje předpokládá rozmíchání prášku ve vodě, kdy se nápoj vypije i s ním. Použití matchy během vaření jsou proto dveře otevřené dokořán.

Jde o výbornou volbu pro každého, kdo hledá zajímavý a zároveň velice zdravý způsob, jak ozvláštnit domácí čajové koláčky, nejrůznější sušenky nebo zmrzlinu. Matcha vašemu pokrmu dodá nejenom nádhernou zelenou barvu, chuť a vůni, ale v neposlední řadě se samozřejmě můžete těšit také na silné antioxidační účinky.

Jednou z vůbec nejjednodušších a zároveň nejvíce rozšířených variant mezi milovníky zdravého životního stylu  je přirozené spojení matchy s jogurtem nebo sýrem cottage. Pokud vymýšlíte zdravou snídani na zítřejší ráno, zkuste zkrátka smíchat trochu prášku matcha s vaší tradiční porcí jogurtu nebo cottage, dobře promíchejte, a přidejte kousky ovoce podle vlastní chuti.

Přemýšlíte, jak zajímavě a zároveň zdravě ozdobit dezerty, zmrzlinu nebo kousek cheesecaku? Zkuste tentokrát sáhnout po špetce čaje matcha! Velice oblíbené tak jsou například palačinky s matchou, které opět můžete po libosti naplnit ovocem.

Možná si řeknete, že čaj matcha nepatří mezi ty úplně nejlevnější. To možná ne, ale vždy je dobré myslet na to, že k dispozici je dnes na trhu celá řada tříd, které se od sebe cenově často velmi výrazně liší. Ale především. Díky vysoké oblibě matchy jako kulinářské ingredience jsou dnes pevnou součástí její nabídky i druhy určené právě speciálně pro kuchyňské použití, které zpravidla bývají o poznání dostupnější.

Matcha je ve společnosti těch, kteří vyznávají tradiční čínský obřad, nazývaný jako císařský čaj. Každý nadšenec dějin čajů jistě ví, že tento lahodný nápoj na císařském dvoře po staletí popíjeli jako jeden z nejlahodnějších životabudičů. V poslední době se ovšem Matcha  „roznáší“ i za hranice, než kam patřila původně. Čímdál více tento čaj propagují i výživoví poradci, kteří zelený čaj Matcha řadí mezi tzv. superpotraviny. A co si pod tím honosným názvem představit? Většinou jsou tak označovány nejrůznější klasické i exotické druhy ovoce a zeleniny, které mají mimořádný a nevídaný obsah tělu prospěšných látek. A proč je na tento seznam superpotravin zařazen i čaj Matcha? Odpověď je prostá. Protože jeden šálek čaje Matcha svým složením s přehledem nahradí deset šálků běžného zeleného čaje. Proto se nedivme, že se s Matchou setkáváme i v kuchyni, kde slouží jako neméněcenná ingredience.

Než se ve dvanáctém století Matcha poprvé dostala z Číny na Japonské ostrovy, předcházela jí pověst kouzelného léku, který sloužil v boji proti mnoha nemocem. A je nutno podotknout, že velmi účinně. Tento sytě zelený prášek už tedy známe jako jeden z nejlahodnějších japonských čajů, jeho sílu lze využít i jinými způsoby, které nejsou neobvyklé. Lze ji například použít do kteréhokoliv receptu, kde byste uvítali její chuť.

Tento oblíbený čajový prášek obsahuje více než stonásobné množství antioxidantů, než obsahuje obyčejný zelený čaj, který je lidskému organismu velmi prospěšný. Kromě antioxidantů je v čaji obsažen zvláštní antioxidant EGCG, který nastartuje metabolismus člověka tak, že pracuje o třetinu lépe. Tím může dojít k lepšímu výsledku při redukci hmotnosti.  Doporučený způsob přípravy spočívá v rozmíchání prášku ve vodě a vypití celého obsahu nápoje i s rozpuštěnými čajovými lístky. Proč tedy nevyužít Matchu i při vaření?

Jeho použití může vyzkoušet každý, kdo by chtěl vyzkoušet, jiný, nový, zajímavý a zároveň velice zdravý způsob, jak připravit své pokrmy a nápoje „jinak“. Matcha pokrmům dodá nejen charakteristickou zelenou barvu, ale i chuť, vůni a také silné antioxidační účinky.

Nejjednodušší a nejrozšířenější je v poslední době přidávání Matchy do jogurtů a sýrů cottage. Pokud zrovna přemýšlíte, jak si udělat zítřejší jídlo o trochu zdravější, zkuste jednoduše přidat Matchu do pokrmu a vše dobře promíchejte. Získáte tak zdravější variantu vašeho oblíbeného pokrmu či nápoje.

Čekáte návštěvu a přemýšlíte, jak netradičně ozdobit připravené pohoštění? Zkuste výjimečně sáhnout po čaji Matcha! Mezi oblíbená jídla v poslední době patří palačinky s Matchou, které lze jako vždy samozřejmě naplnit marmeládou, šlehačkou, ovocem a zkrátka vším, co máte rádi.

Možná si právě říkáte, že cena čaje Matcha není nic pro vás, nic moc levného. Ano, to máte pravdu, ale je dobré také myslet na to, že lze na otevřeném trhu sehnat velké množství řad, které se od sebe samozřejmě cenově liší. Vzhledem k tomu, že Matcha patří mezi oblíbené ingerence při vaření, lze tuto variantu sehnat o poznání dostupněji.

Spread the love
  • 5