home Těhotenství a mateřství, Zdraví Poperte se s těhotenskou nevolností!

Poperte se s těhotenskou nevolností!

Je těhotenská nevolnost právě to, s čím se musíte každý den potýkat? Věřte, že nejste sama a s tímto problémem se setká většina žen. Zatímco některé maminky se trápí nevolnostmi ranními, některé se musí poprat s nevolnostmi celodenními. Je důležité vědět, že tyto běžné nevolnosti miminku nijak neublíží a ve většině případů samy odezní kolem 18. týdne těhotenství.

Zvracení je v pořádku, ale…

Ačkoli je nevolnost spojená se zvracením pro těhotenství běžná, mohou nastat situace, kdy není na místě zdravotní komplikace podceňovat. Zpozornět byste měla ve chvíli, kdy nevolnosti přesahují únosné meze, zvracení je úporné, neudržíte v sobě jídlo ani tekutiny a cítíte se vysílená. V tomto případě byste měla neprodleně navštívit svého gynekologa. Může se jednat o tzv. hyperemesis gravidarum, což je pro budoucí maminku i plod velice nebezpečné.

Jaká je vlastně hlavní příčina těhotenské nevolnosti?

Za tyto nevolnosti může zvýšená hladina hormonu HCG v krvi. Její nejvyšší hodnota bývá mezi osmým a devátým týdnem těhotenství a pak dochází k jejímu poklesu. To je vysvětlením pro samotné odeznění nevolností právě kolem již zmiňovaného 18. týdne těhotenství.

Co vám od nevolnosti pomůže? poperte-se-s-tehotenskou-nevolnosti-telo

Pokud je běžná nevolnost právě váš případ, přinášíme vám pár rad, jak tyto obtíže zmírnit.

  • Připravte si na noční stolek pár piškotů nebo sušenku a zakousněte se do něho, než opustíte postel, aby se hladina cukru v krvi zvýšila. Nezapomeňte se ale později vydatně nasnídat.
  • Vstávání z postele neuspěchejte. Mohla by se vám zatočit hlava. Nejprve se protáhněte, pomalu se posaďte a až po chvíli vstaňte.
  • Jídlo během dne si rozdělte na menší porce a dopřejte si opravdu vyváženou a pestrou stravu. Mějte stále po ruce něco malého k zakousnutí. Vyhněte se těžko stravitelným, kořeněným, tučným a smaženým jídlům. Z mléčných výrobků dejte přednost těm kysaným.
  • Dbejte na dostatečný příjem tekutin, kdy je nejvhodnější pramenitá voda. Dále jsou vhodné bylinné čaje, kde je důležité dbát na výběr bylin vhodných právě v těhotenství. Je mnoho druhů v těhotenství naopak nevhodných. Dopřát si můžete heřmánek, meduňku, fenykl, rooibos a nebo zakoupit přímo čaj určený pro těhotné, kdy je však důležité, si pozorně přečíst doporučenou denní dávku.
  • Výborným pomocníkem v době nevolnosti je zázvor. Lze sehnat ve formě bonbonů, lízátek a nebo při sobě nosit pár sušených kousků. Připravit si můžete i čaj z čerstvého kořene. V tomto případě je vhodnější konzultovat jeho užívání a případné množství se svým gynekologem.
  • Do denního programu zaveďte pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a vyhýbejte se vydýchaný a zakouřeným místnostem. Nezapomínejte však také odpočívat a relaxovat. Důležité je řídit se svými pocity a poslouchat své tělo. Udělat vše proto, abyste se se cítila dobře. Vaše zdraví a pohoda jsou pro miminko nesmírně důležité.

 

Spread the love
  • 5