home Tipy Praktické rady pro úložný prostor v kuchyni

Praktické rady pro úložný prostor v kuchyni

Plánování úložného prostoru v kuchyni si vyžaduje rozvahu a důkladné promyšlení kolik spotřebičů, nádobí budeme muset uskladnit. Zapomenout nesmíme na řadu věcí, které se nepoužívají běžně, jako je fritovací hrnec, toastovač, mixér, sváteční servis, zavařeniny a mnoho dalších věcí. 

Co rodina to jiný požadavek

Každá domácnost si klade jiné požadavky. Mladému páru, kde zatím nejsou ještě děti, bude pravděpodobně stačit jedna sada hrnců. To znamená, že nároky na úložný prostor nebudou velké. Rozdílnost nastává také v podobě skladování potravin. Některé rodiny jsou zvyklé nakupovat zásoby potravin na celý týden. Jiné naopak chodí nakupovat denně. Velkou roli rovněž hraje to, zda se v rodině víceméně jídlo ohřívá, připravují se „rychlovky“ nebo hospodyňka denně vaří teplé jídlo.

 

Skřínka na potraviny

Bez čeho se žádná domácnost neobejde, je spíž, která slouží ke skladování potravin, zavařenin. Ta by měla mít zajištěné odvětrávání, kdežto na běžně používané potraviny: olej, ocet, káva, čaje, dochucovadla vystačí i menší skřínka umístěna poblíž varného centra. Mezi mycím a varným centrem pak nejčastěji bývá umístěná skřínka, pro nejběžněji používané nádobí, jako jsou nerezové hrnce, pokličky a další pomocníci. Ideální variantou jsou výsuvné kontejnery, které umožňují přehled a možnost uložit i více věcí.

 

Mnohdy se do útrob kuchyňské linky montují otočné nerezové moduly. Pokud hospodyňka bude chtít připravit rychlou večeři, otočí si k sobě část, kde má uložené například pánve Tescoma či jiné potřebné náčiní. Odpadne tím zdlouhavé přehrabování se ve skřínce, kde jsou pánvičky úplně naspodu. Optimální šíře těchto skřínek je 90cm a vítány jsou skutečně v každé kuchyni, bez rozdílu počtu osob v domácnosti. Tím spíš, pokud je vás více. Zanevírat nemusíte ani na rohy, které se rovněž dají šikovně využít. Při výběru kuchyňských skřínek volte spíše ty prostornější.

 

Nádobí, které ozdobí

Některé věci však mohou sloužit i jako designový doplněk a jejich místo bude rovnou na pracovní ploše, kde je budete mít hezky po ruce. Nikdy však neumisťujte na pracovní desku příliš mnoho věcí, které by u vaření byly spíše na škodu než k užitku. Vystavované věci musíme častěji umývat, protože na nich snáze ulpí mastnota.

Spread the love
  • 5