home Služby Příprava auta na zimu

Příprava auta na zimu

Dnešní covidová situace nám přinesla i spoustu dobrého a to je pročištění životního prostředí. S tím souvísí také dřívější příchod zimy. Jestliže také máte v domácnosti auto, ať už je to rodinné auto, pracovní nebo soukromé, je dobré ho na zimu pořádně připravit.

Pneumatiky

V první řadě je důležité přezout z letních na zimní pneumatiky. To byste měli udělat nejlépe před začátkem listopadu, kdy se můžu místy objevovat mrazíky.

Pokud jste před výběrem nových zimních pneumatik, měli byste zvážit několik faktorů:

  • Terén: V první řadě si zkuste říct, do jakého terénu pneu potřebujete, některé druhy a značky jsou vhodnější do města a jiné zase na hory.
  • Odvod vody: V zimě je velice důležité aby měli pneumatiky dobrý odvod vody, aby se vám auto neklouzalo.
  • Hlučnost: Některé pneumatiky mohou být více hlučnější než jiné. Je to dané například materiálem nebo i vzorkem na pneumatikách.
  • Využívanost: Měli byste také zvážit, kolik km na pneumatikách za zimu najezdíte. Pokud jezdíte denně přes 100 km, je vhodné sáhnout po kvalitnějších pneu, u kterých máte jistotu, že vydrží více.

Kritérií pro výběr je mnoho, proto je dobré se podívat na srovnávací testy, kde máte přehledně každé kritérium a jednotlivou pneumatiku.

Co zvládnete sami

Některé věci zvládnete i svépomocí. S přicházejícími mrazi, především u naftových motorů, hrozí zamrzání. Proto je zvykem  v zimě při každém tankování přidat do nádrže aditiva do nafty. Nejenže zabrání zamrzání, ale také pročistí motor.

V zimě může nastat i pořádná vánice, proto byste měli mít funkční stěrače. Ale pozor, nestačí aby rozmazávali, ale stírali. Neměli byste tedy zapomenout na vodu do ostřikovačů s teplotou přizpůsobenou mrazům, tzv. nemrznoucí směs.

S čím zajet do servisu

Každý rok, či každých 15 000 km byste měli na pravidelnou servisní prohlídku. Je dobré na tyto prohlídky jezdit před zimou, protože touto dobou auto nejvíce trpí. Na servisní prohlídce se provadí především výměna oleje a palivových filtrů.

Zkontrolovat kondici baterie, je také v zimě velice podstatné. Vzhledem k mrazům, které udeří hlavně v noci, kdy auto nepoužíváte, je baterie více vytížená při startování. Pokud se tedy chcete vyhnout nepříjemnostem, nezapomeňte požádat o její kontrolu.

Spread the love