Proč je v těhotenství důležitý hořčík
Budoucím maminkám je lékaři často doporučován hořčík. Zpravidla se předepisuje ve formě tabletek a užívá se až 3x denně. Proč je ale těhotným ženám hořčík předepisován? Jaký význam má nejen pro budoucí maminku, ale především pro nenarozené miminko, které s láskou nosí pod srdcem?
Hořčík a jeho účinky
Magnesium neboli hořčík je prvek, jehož úkolem je napomáhat v procesu lidského metabolismu. Podílí se na bílkovinách, cukru i tucích. Dále se stará o to, aby správně fungovala činnost hormonů v těle a pozitivní vliv má i na srdce, kde podporuje jeho funkci a zároveň zabraňuje poruchám srdečního rytmu.
Nedostatek hořčíku v těle
Těhotenství je taková velká horská dráha, na které se toho pro budoucí maminky hodně mění. Nejenže musí upravit svůj životní styl, ale především se musí zamyslet nad jídelníčkem. Ten totiž ovlivňuje nejen jejich zdraví, ale i zdraví miminka a především pak jeho správném vývoji. Nedostatek hořčíku v těle se projevuje zvýšenou dráždivostí, která se velmi často proměňuje v nepříjemné křeče. Ty nejčastěji postihují lýtka.
Hořčík a vývoj miminka
V těhotenství je hořčík maminkám doporučován nejen z toho důvodu, aby zmírňoval bolestivé svalové napětí, ale především je důležitý při správnou činnost nervů a svalů. Výrazný vliv má i na rostoucí a vyvíjející se miminko – zde dokonce představuje jednu z nejdůležitějších látek.
Nedostatek či nadbytek magnesia
U těhotných žen není dobré, pokud mají nedostatek hořčíku, stejně jako když jej mají nadbytek. Obojí je špatně a obojí je potřeba hlídat. Nedostatek hořčíku může způsobit předčasný porod nebo dokonce potrat. Projevuje se i poruchou nervové soustavy, křečí a u některých maminek se objevila nepravidelná srdeční činnost či úzkost. Naopak nadbytek hořčíku v těle může maminky potrápit průjmem, zvýšeným pocením nebo ospalostí.