home Děti Režim dítěte školou povinného

Režim dítěte školou povinného

Jakmile dítko vymění školku za školu a stane se tak školou povinným, hodně věcí se pro něho změní. Jeho prozatímní poměrně volný způsob života najednou dostane úplně nový směr, bude se muset naučit spoustě nových věcí a především společně s rodiči nastolit řád, který mu pomůže nové věci zvládat. Jestliže je u vás nástup do školy aktuálním tématem a čeká vás společné zvládnutí přechodu ze školky do školy, pak si v dnešním článku můžete přečíst, jak dítěti řád nastavit a neklást moc vysoké nároky.

Ranní vstávání

Školní rána jsou náročná, dětem se často nechce z postele, všechno jim déle trvá a spoustu věcí abyste jim několikrát opakovali. Ráno by mělo probíhat v poklidu a bez zbytečného stresu. Dejte dítěti motivaci k tomu, aby vstalo, provedlo ranní hygienu, nasnídalo se a vypravilo se do školy.

Po příchodu ze školy

Jakmile dítě přijde po vyučování domů, mělo by přesně vědět, co musí udělat. Pokud nejí ve škole, mělo by si dát oběd. Po obědě vytáhnout z batohu flašku a box na svačinu, převléknout se do domácího úboru a pustit se do úkolů. Po úkolech nebude na škodu, pokud se budete společně učit nebo vám dítě bude nahlas předčítat. Po splnění školních povinností si může hrát a věnovat se vlastnímu programu.

Domácí povinnosti

Určitě není chyba, pokud dítě od útlého věku vedete k tomu, aby vám doma pomáhalo. Na začátku mu nemusíte svěřovat náročné úkoly – bohatě postačí, pokud vynese smetí, uklidní umyté nádobí nebo si poklidí v pokojíčku. Společně můžete vyvenčit psa, uklidit klec domácímu mazlíčkovi nebo dát krmení rybičkám.

Večerní rutina 

Ani večer by neměl probíhat chaoticky, proto nastavte řád i pro tento čas. Logickým programem je koupání a večeře, po které by si dítko mělo připravit věci na další den do školy – a to nejen potřebné učebnice, ale i čisté oblečení. Večer záleží na vás, zda budete dítěti číst nebo ho necháte sledovat pohádku. Snažte se ale dodržovat čas, kdy půjde ratolest spát.

 

 

Spread the love