home Tipy Rozhodli jste se pracovat z domova? Co vše vás čeká a na co se připravit?

Rozhodli jste se pracovat z domova? Co vše vás čeká a na co se připravit?

Pracovat z domu zní pro mnohé jako naprosto idylický způsob práce. Jste pánem svého plánu, vše si řídíte dle toho, jak se vám hodí, žádné přemisťování z bodu A do bodu B, žádné mačkání v MHD nebo dlouhé čekání v kolonách. Pro rodiče navíc další výhoda, když jsou děti nemocné, vy jste k dispozici doma, pracujete přece odtud. Ale! Ano, takových ale je relativně dost a je třeba s nimi počítat ještě před tím, než se rozhodnete požádat v práci o tento způsob práce nebo než se začnete z domu třeba váš vlastní byznys. Co vše vás čeká, kromě těch výše zmíněných výhod?

Připravte se na to, že si budete musepráce z domu káva na stolet hlídat čas. Na jednu stranu svoboda svádí k tomu, pracovat méně nebo pracovat, když se vám bude prostě chtít, hlavně když dodáte zadanou práci, na stranu druhou jsou tu ale i tací, kteří naopak budou pracovat mnohem více, než by činili v kanceláři. Nastavte si proto hned od začátku své od-do a dodržujte je.

Pokud si myslíte, že pracovat s domu s malými dětmi v zádech je možné, pak jste na omylu, jde to velmi obtížně. Malým dětem nevysvětlíte, že sice doma jste, ale je to, jako byste byli v práci. Neslibujte si proto od práce z domu pohádkovou verzi, kdy vy pracujete u PC a děti se kolem vás šťastně (a hlavně tiše) batolí s hračkami a jsou u toho nesmírně šťastné.

Zapomeňte na domácí práce! Tedy v pracovní době, kterou si stanovíte. Ani pokud jste dva týdny nežehlili a ve dřezu máte nádobí ještě ze včerejška. I když je to těžké, musíte se chovat, jako byste doma nebyli a činnosti, které s vaší prací nesouvisí jednoduše odložit na večer. Jinak se totiž velmi snadno stane, že budete čtyři hodiny žehlit a další dvě vysávat a práci honit po nocích.

Těšíte se, že se nebudete muset družit a scházet se s kolegy v jídelně nad obědy, ze kterých vás vždy tak akorát bolelo břicho? I toto má svá pro a proti. Nevyhýbejte se zcela kontaktu s lidmi, neizolujte se, dlouhodobě by vám nebylo dobře. Zkuste si některé schůzky domlouvat mimo váš domov a také občas zkuste pracovat třeba z kavárny či jiného příjemného místa mimo váš domov.

Nezapomínejte, že kontakty jsou důležité. I když už nepracujete ve velké firmě a nejste součástí tamního dění, dál pracujte na tom, abyste měli dostatek kontaktů, udržujte ty staré a hledejte příležitosti k vytváření těch nových. Bez kontaktů mnoho obchodů nedojednáte a i když je to z domu těžší, jde to.

Závěrem ještě zmíním, že pokud jste zapřísáhlým odpůrcem papírování, pak práce z domu nebude nic pro vás. Doma za vás faktury, korespondenci ani telefonáty nikdo neudělá. Jestli vás nic těchto věcí neodradilo, pak přejeme hodně štěstí ve vaší nové (i když třeba jinak stále stejné) práci a užívejte si to ranní kafíčko v oblíbeném křesle a nějakou tu hodinku navíc, kdy ráno nemusíte brzy vstávat.

Spread the love
  • 5