home Tipy, Zdraví Trápí vás zácpa? Poperte se s ní!

Trápí vás zácpa? Poperte se s ní!

Zácpa je téma, o kterém se ve společnosti příliš nemluví. V těhotenství ale představuje poměrně častý problém, se kterým se potýká drtivá většina těhulek. Objevuje se ve všech trimestrech těhotenství a dokáže budoucím maminkám nepěkně znepříjemnit den. Možná i vy trpíte těmito obtížemi – a v tom případě jste tady správně. Podívali jsme se zácpě v těhotenství na kloub a prostřednictvím následujících řádků vám prozradíme nejen její příčiny vzniku, ale i způsoby, jak se s ní poprat!

Příčiny vzniku zácpy

Zácpa vás v těhotenství potrápí především kvůli zvýšené hladině hormonu progesteronu, která má za následek zpomalení pohybu střev. V pozdějším stádiu gravidity je zácpa způsobena tlakem dělohy, která se neustále zvětšuje a tlačí tak na oblast konečníku. Dalšími důvody, kvůli kterým zácpa vzniká, je nedostatečný pitný režim či malé množství vlákniny ve stravě těhotné ženy.

Je nutné se zácpy obávat?

Hodně maminek zácpu nebere příliš vážně. Zkrátka ji považují za problém s vyprazdňováním, který po pár dnech sám od sebe ustoupí. Právě v těhotenství ale není radno zácpu podceňovat. Proč? Pokud jste těhotná, měla byste mít pravidelnou stolici – v opačném případě se mohou dostavit komplikace v podobě častého tvrdnutí bříška nebo krvácení při tlačení.

Jak se zácpě vyhnout?

Jakmile se potíže objeví, snad každá maminka se zamyslí nad tím, jak se zácpy zbavit a co víc – jak se jí pro příště vyhnout?! Máme pro vás několik tipů, tak je vyzkoušejte a uvidíte!

·         Hodně pijte

Pitný režim je důležitý nejen v těhotenství. V tomto období by měla těhotná žena vypít minimálně 2,5 l tekutiny denně. Pokud trpíte zácpou, můžete vyzkoušet ovocné šťávy nebo džusy.

·         Hýbejte se

Pokud vám to zdravotní stav umožňuje, snažte se pravidelně hýbat. Nemusíte hned cvičit, ale procházka vám neuškodí. V případě, že máte nařízený dlouhodobý klid na lůžku, můžeme doporučit doplňky stravy s mírně projímavým účinkem.

·        Dejte si vlákninu

Vláknina je v těhotenství žádaným zbožím, protože ji čerpá jak maminčino tělo, tak i její miminko. Proto dbejte na to, aby vaše strava byla bohatá na potraviny, které vlákninu obsahují. Radíme vsadit na ovoce a zeleninu, chybnou volbou nebude ani celozrnné pečivo nebo luštěniny.

Spread the love
  • 5