home Děti, Tipy Tvořivá dílna: sliz

Tvořivá dílna: sliz

Snad žádné dítě neodolá příležitosti pohrát si se slizem! Je to hmota obdobná jako modelína, ale liší se v tom, že se s ní nedají modelovat žádné tvary. Což ale neznamená, že si se slizem nemůžete společně s dětmi užít spoustu zábavy! Sliz je totiž možné všelijak kroutit, mačkat a natahovat,  nechat roztéct nebo jakkoli trhat. Navíc u podomácku vyrobeného slizu nehrozí riziko škodlivých látek, které se zpravidla používají pro výrobu slizů dostupných v obchodech. Další výhodou jsou nízké pořizovací náklady a možnost vyrobit sliz doslova dle svých představ –  může mít různorodé barvy, taky do něho zamíchat třpytky a dokonce může i svítit.

Vyrobte si domácí sliz

Dlouhé zimní večery se nezastavitelně blíží a mnoho rodičů se již nyní děsí představy, jak svá dítka zabavit. Výrobou domácího slizu tak zabijete dvě mouchy jednou ranou. Děti můžete zapojit již do samotného procesu vyrábění, což je určitě bude bavit a navíc se naučí něco nového. Domácí sliz rovněž můžete použít i jako originální vánoční dárek, kterým určitě uděláte dojem.

Co potřebujete na výrobu domácího slizu

  • lepidlo Herkules
  • borax
  • zvýrazňovače
  • kleště
  • uzavíratelný pytlík
  • ozdoby dle vlastní libosti

Jak si domácí sliz vyrobit

Určitě vás potěšíme, že výroba domácího slizu je nejen zábavná a levná, ale především jednoduchá. Proto doporučujeme zapojit i děti, které to jistě bude bavit. Do větší skleněné nádoby nalijte 200 ml horké vody a přidejte několik lžiček boraxu. Dobře promíchejte, dokud vám nevznikne nasycený roztok. Ze zvýrazňovače vyjměte pomocí kleští houbičku s barvivem a vložte jej do 200 ml vlažné vody. Nechte několik minut vylouhovat – pomocí lžičky můžete houbičku zmáčknout a uvolnit tak větší množství barviva. Pokud nebudete mít zvýrazňovač, lze použít i potravinářské barvivo. Po několika minutách, až barva dosáhne vámi požadovaného kontrastu, houbičku vyjměte a vodu přiveďte k varu. Mezitím si připravte 25 g škrobu a 50 ml studené vody, ve které škrob rozmíchejte a následně za stálého míchání přilijte do obarvené vody. Sundejte z plamene a vmíchejte 40 ml nasyceného roztoku boraxu. Míchejte až do vychladnutí.

Vzhled dle vaší libosti

Záleží jen na vás, zda si necháte sliz čistě barevný, nebo si do něho přidáte třpytky, jemný barevný písek nebo třeba nalepovací oči. V případě, že byste chtěli sliz nějak ozdobit, přidejte vámi vybrané ozdoby do obarvené vody, ještě než ji přivedete k varu.

 

Spread the love
  • 5