home Děti, Těhotenství a mateřství, Zdraví, Zdraví Vysoká porodní hmotnost – lze ji vůbec nějak ovlivnit?

Vysoká porodní hmotnost – lze ji vůbec nějak ovlivnit?

Při pravidelné kontrole u vašeho gynekologa nad vaším bříškem ošetřující lékař vyřkne jasný ortel: vaše miminko bude asi pořádný cvalík! Potom na vás začne chrlit odhadované míry a předpokládanou hmotnost a vy již vidíte samu sebe, jak se snažíte přirozeně porodit pětikilového bucláčka. Mdloby se o vás začnou pokoušet ve chvíli, kdy si představíte nepříjemný nástřih hráze, potrhání rodidel zevnitř a následné šití s hodně dlouhou a bolestivou rekonvalescencí…

Ještě než začnete plašit…

Možná jsme vás úvodními slovy trochu vystrašili, což určitě nebylo v plánu. I když statistiky jasně hovoří o tom, že počet novorozenců s vyšší porodní hmotností stoupá a stejně tak i počet císařských řezů, nikde není dáno, že se tento scénář musí nutně týkat i vás.

Co ovlivňuje vyšší porodní hmotnost miminka?

Určitě vás zajímá, co vlastně stojí za tím, že má miminko vyšší než průměrnou hmotnost. Faktorů může být vícero. Jedním z nich může být obezita nebo nadváha maminky. Studie i statistiky hovoří v číslech a potvrzují, že se skutečně těžší a větší děti rodí maminkám, které mají problémy s váhou. Dalším faktorem mohou být i kila, která během těhotenství naberete. Pokud během tohoto období přiberete více, pak je pravděpodobné, že porodíte velké miminko. V neposlední řadě může za vyšší porodní hmotností novorozence stát i těhotenská cukrovka, která způsobuje vyšší hladinu krevního cukru, jenž dále postupuje skrze placentu až k miminku.

Sportovat i v těhotenství?

Možná i vás už napadlo, že můžete zabránit vyšší porodní hmotnosti vašeho nenarozeného miminka tím, že budete sportovat. Pravda je taková, že aerobní aktivita může skutečně snížit riziko, že i vaše miminko bude cvalík, ale opět to není pravidlem. Ke sportu by se měly přiklánět jen ženy, které nemají v těhotenství žádné problémy.

 

 

Spread the love