home Těhotenství a mateřství, Zdraví, Zdraví Vyvolání porodu: víte, jak probíhá?

Vyvolání porodu: víte, jak probíhá?

Snad každá maminka si přeje porodit do termínu. Den D se konečně blíží, ale vašemu miminku se stále nechce na svět. A to ani sebemenším náznakem. Lékaři nenechávají maminky přenášet déle nežli 14 dní, protože delší doba je rizikem jak pro nenarozené miminko, tak i pro maminku. Pokud se miminko nerozhodne samovolně přijít na svět ani 14 dní po porodu, přistupuje se k jeho vyvolání. K tomu mnohdy dochází ještě před termínem – stává se tak v případě, kdy hrozí riziko pro maminku či dítě, kdy má dítě vyšší odhadovanou porodní hmotnost nebo nastane nějaká komplikace.

Jak probíhá vyvolání porodu?

Rozhodne-li ve vašem případě lékař o tom, že vám bude porod vyvolaný, pokud s tím nebudete mít žádné předchozí zkušenosti, možná se zaleknete. Velké procento maminek nemá sebemenší tušení, jak vyvolávaný porod vlastně probíhá. Proto si jej v dnešním článku společně nastíníme.

Nejdříve Hamiltonův hmat

První, co lékař zkusí pro vyvolání porodu, je provedení Hamiltonova hmatu. Jedná se o speciální lékařskou metodu, při které doktor jednou rukou zatlačí na břišní stěnu, druhou ruku vsune mamince hluboko do vagíny a zde krouživým pohybem ve středu děložního čípku uvolní vak blan od děložní stěny. Po provedení Hamiltona by se měly uvolnit prostaglandiny, které mají za úkol spustit děložní činnost. Vše ale záleží na těle rodičky, které musí být k porodu alespoň částečně připraveno.

Pak podání tabletky

V případě, kdy Hamiltonův hmat nezabere, nebo jej budoucí maminka odmítne – na což má právo a Hamilton nesmí být proveden bez jejího souhlasu – podá mamince lékař tabletku, která obsahuje prostaglandiny a zasouvá se co možná nejblíže k děložnímu čípku. Následně musí budoucí maminka půl hodiny klidně ležet.

Následuje oxytocin ve formě kapačky

Pokud ani tabletka nespustí porod, bude mamince zavedena kapačka s oxytocinem, což je hormon, který je produkován podvěskem mozkovým. Oxytocin je ale bohužel syntetická látka, která může způsobit nepřirozené kontrakce, které budou jak pro maminku, tak i pro miminko velmi silné.

A ještě prasknutí vody

Nesmíme zapomenout na prasknutí vody, neboli protržení vaku plodových obalů – tzv. amniotimii. Jakmile dojde k odtoku plodové vody, dostane se hlavička miminka na dolní část dělohy a tím vyvolá děložní kontrakce.

Spread the love