home Děti, Rodina, Tipy Ze školky do školy – jak to zvládnout?

Ze školky do školy – jak to zvládnout?

Přechod dítěte z mateřské školy do základní školy je velká změna pro celou rodinu. Týká se nejen dítěte, ale vlastně všech jejích členů. Dítě do jisté míry poskočilo na jakémsi pomyslném společenském žebříčku a je z něj člen rodiny, který má své nové povinnosti a je třeba mu pomoci, aby se je naučilo zodpovědně a pravidelně plnit.

Jak dítě připravit

Dítě prošlo zápisem do školy a alespoň trochu zná prostředí a ví, jak vypadá škola, kam od září nastoupí. Je třeba s dítětem o škole mluvit, vysvětlovat co bude školní docházka obnášet. Měli byste rovněž dítku vysvětlit, že ve škole už si nebude jen hrát jako ve školce, nebude chodit spát po obědě a tak dále.

Povinnosti až od nového školního roku

Je dobré nechat dítě naplno si užít prázdniny a nezavádět mu povinnosti předčasně. V posledních dvou týdnech prázdnin je ale na místě zavést pravidelnější režim a srovnat především spánkový rytmus. Výběr školního vybavení je velmi důležitý a dítě by se mělo zúčastnit a vybrat si motivy, které se mu budou líbit a bude je nosit rádo – díky tomu se pak do školy bude více těšit. Také na přípravě svačin byste se měli s dětmi domluvit a vybrat samozřejmě zdravé potraviny, ale i takové, které dítě jí rádo a nebude svačiny tajně vyhazovat.

Překonejte společně těžké začátky

Plnění školních povinností a domácích úkolů je pro dítě novinka a musí je přijmout a pokud možno plnit rádo. Mělo by se naučit nějaký pravidelný rytmus, třeba vyhradit si určitou hodinu během dne, která připadne právě na plnění povinností do školy. Rozhodně není dobré nechávat domácí úkoly až na večerní dobu.

Změny v chování

Každé dítě snáší nástup do školy jinak. Jedno dítě může po příchodu ze školy domů být natolik unavené, že lehne a usne doslova jako špalek. Další dítě může být naopak velmi akční, neposedné až zlobivé, protože překypuje nevybitou energií. S výběrem zájmových kroužků je určitě dobré počkat právě až na dobu, kdy zjistíte, jak dítě školu zvládá a podle toho vybrat typ nebo počet kroužků, které bude dítě navštěvovat.

 

Spread the love
  • 5
  •