home Těhotenství a mateřství, Zdraví Když miminko pořád ublinkává

Když miminko pořád ublinkává

Zrovna jste své miminko nakojila nebo nakrmila z flašky a ono už zase blinká. A vlastně ublinkává po každém krmení bez ohledu na jeho délku nebo třeba denní dobu. Určitě vás to jako rodiče – především pokud jste prvorodička – znepokojí a začnete si pohrávat s otázkou, zda je to v pořádku nebo kdy tohle nepříjemné období přejde. Statistiky v tomto ohledu mluví jasně: ublinkávání trápí až polovinu kojenců a je způsobeno nedostatečně vyvinutým trávicím ústrojím.

Ublinkávání trápí miminko i maminku

Vzhledem k tomu, že ublinkávání miminek je považováno za normální jev, považuje jej drtivá většina lidí za něco, co život miminku či jeho rodičů nikterak nekomplikuje. Bohužel – chyba lávky! Věřte, že pro malé miminko není neustálé zvracení vůbec příjemné nemluvě o rodičích, kteří tak musí svůj poklad pořád převlékat do čistého. Můžeme vás uklidnit skutečností, že tento přirozený fyziologický jev jednoho dne přejde.

Kdy byste měli zpozornět?

Všude kolem sebe slýcháte, že vaše miminko jednoho dne po krmení blinkat přestane. Lékaři o články na internetu vás uklidňují, že je to normální a běžné. Jenže co když ublinkávání dospěje do fáze, kdy je třeba zpozornět? A kdy už opravdu bije na poplach?

Na pozoru byste se měli mít v případě, kdy by vaše miminko přestalo prospívat. Právě od toho jsou tu ony maminkami neoblíbené tabulky, kterými se dětští doktoři často ohání. Jakmile totiž dítě přestane přibývat na váze nebo dokonce váhu začne ztrácet, pak je něco špatně. Pokud se navíc objeví i horečka, průjem, tzv. obloukové zvracení nebo zvetšené bříško, pak není nad čím váhat – co možná nejrychleji navštivte ošetřujícího pediatra.

Jak zabránit ublinkávání?

Na závěr pro vás máme několik rad, díky kterým se vám podaří ublinkávání vašeho miminka zmírnit.

·         Nepřekrmujte ho

Miminka mají často tendenci pít více, než potřebují. I to je jeden z důvodů, proč následně ublinkávají. Proto doporučujeme krmit dítě častěji po menších dávkách.

·         Nechte jej odříhnout

Odříhnutí po krmení má svůj důvod a není na místě jen vynechávat. Odříhnout si miminko může buď ve vhodné poloze ve vaší náruči, nebo jej můžete položit na chvilku na bříško.

·         Odpočinek je na místě

Po krmení není na škodu, když dítku nastolíte klidový režim – a to minimálně půl hodinky. Nechte miminko ve svislé poloze, a pokud nemusíte, nepřebalujte ho.

 

 

Spread the love
  • 5