home Tipy, Vztahy a rodina Žena v domácnosti: jaká jsou pravidla?

Žena v domácnosti: jaká jsou pravidla?

Žena v domácnosti není jen obyčejný pojem, se kterým se často plýtvá. Rozhodně to není ani hanlivé označení někoho, kdo si doma tzv. válí šunky. Ve skutečnosti je to tak, že maminky – a samozřejmě i tatínci – mohou zůstat s dětmi doma i po uplynutí mateřské či rodičovské dovolené. Chcete-li tedy s dítětem nebo dětmi i po skončení tohoto období zůstat doma, můžete. Měli byste ale vědět, jak to asi bude vypadat a jak se to má s pojištěním.

Kdo může být „v domácnosti“?

Jak jsme již zmínili o pár řádků výše: v domácnosti s dětmi může zůstat jak maminka, tak i tatínek. Je potřeba splnit zákonem stanovené podmínky. Důležité je upozornit, že státním pojištěncem, za kterého bude stát platit zdravotní pojištění, se může stát pouze osoba bez výdělku ze zaměstnání či podnikání, která se současně celodenně a řádně stará o jedno dítě do věku 7 let nebo nejméně o dvě děti do věku do 15 let.

Na dohodu si vydělat můžete

Bude-li za vás zdravotní pojištění hradit stát, nemůžete chodit do zaměstnání ani si vydělávat samostatnou činností jako podnikatel. Nicméně i tak nemusíte zůstat bez příjmu. Na dohodu o provedení práce nebo na dohodu a pracovní činnosti si můžete vydělávat i tehdy, kdy zůstanete jako žena v domácnosti. Má to však svá pravidla.

U dohody jste limitováni výdělkem, který nesmíte překročit. U dohody o provedení práce (DPP) nesmí být výdělek u jednoho zaměstnavatele vyšší nežli 10 000 Kč. Pokud by vyšší byl, museli byste sami za sebe platit zdravotní a sociální pojištění. Dobrou zprávou je, že DPP můžete během roku uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů, přičemž u každého z nich máte limit 10 000 Kč. Pokud ale uzavřete více dohod s jedním zaměstnavatelem, platí limit 10 000 Kč pro všechny dohody.

Platit si důchodové pojištění se vyplatí

Znáte to: nedostal důchod, protože na něho nedosáhl. Přesně tohle by byl váš případ, pokud byste si neplatili dobrovolné důchodové pojištění. Chyběly by vám roky, které vám nikdo nedá jen tak. A to ani v případě, kdy budete pracovat na onu dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Proto se určitě vyplatí platit si důchodové pojištění, ať pak nejste jednoho dne nemile překvapeni.

 

 

 

Spread the love