home Těhotenství a mateřství, Zdraví Co byste měla vědět o těhotenství

Co byste měla vědět o těhotenství

Těhotenství – období, o kterém se s nadsázkou říká, že je jedním z nejkrásnějších období v životě ženy. Je pravda, že gravidita na spoustu žen působí pozitivně – budoucí maminky najednou doslova září, zlepší se jim pleť a působí spokojeně. Jenže každá mince má dvě strany a u těhotenství tomu není jinak. Pokud jste těhotná – gratulujeme. Přečtěte si dnešní článek, ve kterém se společně podíváme na to, co byste o těhotenství a tím pádem nejúžasnějším obdobím v ženském životě, měla vědět.

Těhotenství neovlivňuje zrak

Možná jste se někde dočetla, že těhotenství ovlivňuje zrak a teď vás tato představa děsí. Skutečnost se má tak, že gravidita zrak ovlivňuje jen minimálně. Mluví se o něm ve spojitosti s těžkou krátkozrakostí a rizikem odchlípení sítnice – ať už v těhotenství nebo při porodu. Proto je některým maminkám doporučován epidural, výjimečně pak císařský řez.

Pocity úzkosti a strachu na začátku těhotenství

Některé maminky zažívají v prvním trimestru svého těhotenství nepříjemné pocity strachu či úzkosti. Tyto změny jsou způsobeny hormony, kterými je ženské tělo doslova zaplaveno. Podle psychologů je těhotenství tzv. přechodným obdobím – mezi tím, co bylo a tím co bude. Nejen tělo, ale i psychika si na nový úkol musí zvyknout, proto se není čemu divit, že na vás padne nervozita, úzkost, strach nebo typická náladovost.

Těhotenství zatěžuje orgány

Že je těhotenství pro tělo hodně náročné určitě víte. Na začátku těhotenství možná nepocítíte kdovíjak výrazné změny, ale jakmile se přehoupnete přes pátý měsíc, začnou se ozývat bolesti zad či pánve. V pozdějším stádiu gravidity se zvyšuje výkon oběhového a dýchacího systému, zatěžují se klouby i svaly a zabírat dostává i páteř.

Nepříjemný únik moči

Mnoho maminek v těhotenství tráví nekontrolovatelný únik moči. Ten je způsoben rostoucí dělohou, která tlačí na močový měchýř – a ten vám způsobuje tyhle nepříjemné trable. Nejčastěji tyto problémy odezní po šestinedělí. Po porodu se doporučuje cvičit posilovací cviky, které rychleji zpevní široce roztažené svalstvo pánevního dna.

 

 

Spread the love
  • 5