home Děti, Vztahy a rodina, Zdraví Dítě se ve škole straní kolektivu: co s tím?

Dítě se ve škole straní kolektivu: co s tím?

Vaše dítko nastoupilo do první třídy, máte za sebou první rozpačité týdny a pomalu se všichni sžíváte s novým stereotypem. Teď si ale všímáte skutečnosti, že se vaše ratolest straní ostatním dětem – nebo vás na to upozornila jeho třídní učitelka. Okamžitě se vám v hlavě začnou přehrávat ty nejčernější scénáře, ve které je vaše dítko neoblíbeným outsiderem, se kterým nikdo nechce trávit čas. Chcete zakročit, ale nevíte jak?

Rozpoznejte problém

V první řadě je důležité rozpoznat danou situaci. Možná jste byli upozorněni, že si vaše dítě s ostatními spolužáky nehraje a tráví přestávky samo. Může to být způsobeno tím, že je vaše dítě po povahové stránce introvert a v kolektivu působí nenápadně a tiše, nebo se dětem straní z toho důvodu, že se snaží vypořádat s nepříjemnou situací – například stres.

Domácí pozorování

Chcete-li tomu přijít na kloub, zkuste dítko pozorovat doma. Jak se chová? Je otevřené? Dokáže vám o škole vyprávět? Je spokojené a uvolněné? Nebo naopak i v domácím prostředí působí smutně a chová se pasivně?

Jak to zvládnout společně

Žádný rodič nechce, aby se jeho dítě stranilo a bylo vyčleněno z kolektivu. Určitě i vy chcete vidět, že navazuje nová přátelství. Jak mu tedy pomoci?

·         Společně strávený čas a hra na detektiva

Pokud chcete celé věci přijít na kloub, musíte na to jít opatrně. Nemůžete na dítě vybafnout a začít se ho vyptávat. Místo toho si najděte čas na to, abyste trávili chvíle jen spolu, hrajte si, povídejte si, jděte na zmrzlinu – a mimo to se nenápadně zeptejte na to, jak je ratolest ve škole spokojená. Zeptejte se, jak si rozumí se spolužáky, kdo je mu sympatická ý a proč, případně jak tráví ve škole přestávky.

Co když dítě chce být samo?

Nutno zmínit ono známé klišé: každé dítě je jiné. Některé děti zkrátka potřebují být samy a jsou spokojené, pokud si mohou o přestávce sednout do lavice a přečíst si tam knížku. Máli vaše dítko radši jiné aktivity nežli většina spolužáků, nemá cenu jej do ničeho tlačit.

Spread the love