home Tipy, Zdraví, Zdraví Čisté a zdravé zuby snižují riziko infekce a různých chorob

Čisté a zdravé zuby snižují riziko infekce a různých chorob

Věděli jste, že krásný úsměv plný zdravých zubů znamená mnohem více než pouhý estetický požitek při pohledu na něj? Je totiž zejména nástrojem k upevnění vašeho zdraví? Jak to? V puse se totiž vyskytuje velké množství bakterií. Ty mohou napáchat velké škody a to nejen na zubech. Pokud je zub či dáseň poškozena může se pak infekce dostat i do kosti, krve a v nejhorších případech může dojít až k fatálnímu selhání celého organizmu vlivem sepse. Ústa jsou skutečnou, nejen pomyslnou, bránou do těla a nezdravé zuby mohou být příčinou celé řady chronických zdravotních problémů, návštěva zubního lékaře by proto skutečně měla proběhnout minimálně 2x do roka.

zdravé zuby - nitMnohé výzkumy prokázaly, že Češi stále nepochopili princip správného čištění zubů a ani jeho dopad na celkové zdraví. Z každé druhé reklamy se usmívají ústa plná zářivě bílých a slibují, že právě s tou a ne jinou zubní pastou docílíte již za pár týdnů takového dokonalého chrupu i vy. Zubní pasty stojí hodně peněz, některé se dokonce pohybují v částkách nad sto korun. Význam zubní pasty, je ale v porovnání s technikou čištění naprosto zanedbatelný, ne-li přímo nulový. Pasta maximálně dodá příjemný pocit v ústech, totéž zajistí ústní voda. Cílem zubní hygieny by ale mělo být pouze a jen to, odstranit ze zubů všechen plak, který se na nich od posledního čištění vytvořil. Toho lze dosáhnout správnou technikou čištění klidně jen za pomocí čisté vody. Principem je, vyčistit každý zub ze všech stran. Na větších a lépe dostupných plochách vhodným kartáčkem. Není nutné tlačit, to je spíše ku škodě. V mezizubních prostorech je třeba využít mezizubního kartáčku a k dočištění je pak nejvhodnější zubní nit. Ta by neměla být opomíjena v žádném případě, protože mezizubní kartáček se nikdy nedostane do míst, kam může nit.

Pokud si nejste jisti, zda ovládáte správnou techniku, vyhledejte odborníka na dentální hygienu. Chrup vám odborně vyčistí a poradí vám, na jaká místa si máte dát pozor právě vy. V případě zjištění některých komplikací, např. paradontózy vám rovněž poradí jak čištění zubů přizpůsobit tomuto onemocnění.

Spread the love
  • 5