home Děti, Těhotenství a mateřství, Zdraví, Zdraví Jak dítko připravit na příchod sourozence

Jak dítko připravit na příchod sourozence

Příchod nového člena rodiny je velký okamžik nejen v životě rodičů, ale především starších sourozenců. Ti se totiž musí připravit na to, že najednou nebudou středem pozornosti jen oni, protože se láska rodičů bude dělit dvěma. Čekáte-li miminko a termín porodu se nezastavitelně blíží, určitě na nic nečekejte a promluvte si o této velké změně se starším dítkem. Ne všechny děti totiž reagují nadšeně od samého začátku.

Budeš mít malou sestřičku/bratříčka

Každé dítě je jiné a jinak reaguje na příchozí změny. A nový člen rodiny je opravdu velká změna, o které by se dítě nemělo dozvědět na poslední chvíli. Zatímco některá dítka tuto novinu přijmou úplně v pořádku a na nového sourozence se těší, jiné zaujmou opačný postoj a začnou trucovat. Zkrátka nechtějí sourozence, což je reakce spíše těch mešních dítek. Proto dítěti novinku o malém bratříčkovi nebo sestřičce oznamte s předstihem.

Bude z tebe velký brácha/velká ségra

I když si to rodiče často neuvědomují, děti mají rády, když se mohou cítit důležitě. A pozice staršího sourozence je pořádný důvod k tomu, aby vaše ratolest získala pocit, že má důležitý úkol. Vysvětlete mu, že bude starší bráška/sestřička a že bude muset na malého sourozence dávat pozor. Řekněte mu, že jeho bráška nebo sestřička bude maličké a bezbranné miminko, které bude potřebovat ochranu od staršího sourozence.

Vezměte ho s sebou na prohlídku

V současné době není vůbec žádný problém, když se na velký ultrazvuk přijde podívat nejen tatínek miminka, ale i jeho sourozenci. Jestliže víte, že to vaše dítko zvládne, určitě neváhejte a vezměte jej s sebou. Jakmile uvidí na obrazovce budoucího bratříčka nebo sestřičku, bude se na něho rázem o to více těšit. Schválně to zkuste a uvidíte, na mnoho dětí to mělo pozitivní účinky.

Spread the love