home Zdraví Gotu kola regeneruje mozek

Gotu kola regeneruje mozek

Gotu kola je bylina, která je u nás poměrně neznámá. V tradiční čínské a ájurvédské medicíně se ale používá opravdu dlouho. Gotu kola se nejčastěji používá ve spojitosti s centrální nervovou soustavou a mozkem. Co vše tato zázračná bylina dokáže?

Díky Gotu kola nebudete stárnout

Praví se, že se bylina Gotu kola začala používat hlavně díky omlazujícím účinkům. Číňané jí používají již tisíce let a považují ji za elixír mládí. Tradičně se lístky používaly ve Vietnamu a na Srí Lance jako prostředek na dlouhověkost. Praví se, že bylinkář Li Ching Yun pil každý den čaj, který obsahoval Gotu kolu a dožil se neuvěřitelných 256 let. Kromě toho drcené lístky zklidňují a posilují nervový systém a podporují inteligenci. 

V ájurvédské medicíně se zase tato bylina používala k léčbě úzkostí. Gotu kola prokazatelně člověka dokáže zklidnit a uvolnit napětí. Posiluje nejen duševní, ale i tělesné zdraví a odstraňuje únavu. Kromě úzkostí se také primárně používala ke zlepšení paměti. Dokáže prokrvit mozek a tím zlepšovat činnost mozku. Gotu kola se proto doporučuje brát i v případech, kdy člověk potřebuje zlepšit schopnost učit se a soustředění. 

Pomáhá proti kožním nemocem

Bylina Gotu kola se nejčastěji konzumuje jako čaj. Kromě klasického podávání lze ale také používat pastu v prášku či krém z této byliny, který napomáhá léčit lupenku, ekzémy a další kožní problémy, jako například keloidní jizvy. Velmi často se také Gotu kola používá u žen s nepravidelnou menstruací. Reguluje nepravidelný menstruační cyklus a léčí nejrůznější výtoky. Také zlepšuje růst vlasů a nehtů a v neposlední řadě pomáhá léčit křečové žíly.

Jak užívat Gotu kola?

Nejdříve je důležité vědět, s jakými bylinami se může Gotu kola užívat. Například bezpečně ji můžeme nakombinovat s Ašvagandou, která také podporuje mozkovou činnost a zvyšuje pozornost. V kombinaci s Bazalkou posvátnou snížíme horečku a urychlíme zdravovací proces. Gotu kola není nebezpečná bylina a nemá téměř žádné vedlejší účinky. Málokdy se může při zevním užití objevit alergická reakce se zarudnutím a při překročení doporučené denní dávky se může dostavit nepříjemná bolest hlavy.


Užívat můžeme Gotu kola v podobě čaje z drcených lístků. Lístky stačí pouze přelít horkou vodou a nechat stát po dobu 10 minut. Dále můžeme najít prášek z listů, který se skvěle hodí do salátů či smoothies. V poslední řadě samozřejmě můžeme užívat Gotu kolu v podobě kapslí, které jen stačí zapít dostatečným množstvím tekutiny.

Gotu Kolu můžete zakoupit v eshopu Energie života.

Spread the love