home Tipy, Zdraví, Zdraví Intenzivní pulzní světlo jako řešení pro pigmentové skvrny

Intenzivní pulzní světlo jako řešení pro pigmentové skvrny

Tmavé skvrny na tváři, dekoltu či jiných exponovaných oblastech trápí mnoho žen, a to nejen proto, že na kráse rozhodně nepřidají, ale také upozorňují na vyšší věk. Proč pigmentové skvrny vznikají a jak je možné je odstranit nebo alespoň redukovat, tomu se bude věnovat dnešní článek.

Kde se pigmentové skvrny vzaly?

Nevzhledné tmavé skvrny způsobuje nadměrná aktivita buněk zvaných melanocyty. Ty vytvářejí melanin, jenž pohlcuje UV záření, a tím chrání kůži. Pokud ovšem dojde k nadměrnému slunění bez dostatečné ochrany, může v důsledku zvýšené aktivity melanocytů dojít k nadbytku melaninu, a objevit se tak pigmentové skvrny. Hladina těchto melanocytů sice s věkem klesá, ovšem ty zbývající mohou být větší a jejich rozmístění nepravidelné. Kromě fyziologických změn souvisejících s věkem hraje u vzniku pigmentových skvrn také svou roli genetika. V některých případech stojí za vznikem pigmentových skvrn porucha funkce jater, hormonální disbalance v důsledku užívání hormonální antikoncepce, nebo naopak těhotenství či užívání některých léků. Příčin tedy může být skutečně celá řada, to nejdůležitější ale je, že má tento problém řešení…

Jak se jich účinně zbavit?

Existuje hned několik způsobů, jak s pigmentovými skvrnami účinně bojovat. Kromě alexandritového a CO2 laseru lze využít léčbu pomocí fototerapie. Ta funguje na principu fototermolýzy, při níž se působí na skvrny intenzivním pulzním světlem absorbujícím nadbytečný melanin. Tento melanin, tedy pigmentovou skvrnu, pulsní světlo v podstatě spálí. Tato metoda je unikátní zejména v tom, že lékař může regulovat hloubku průniku světelných vln i jejich intenzitu a interval impulsů. Působí tak jen v místě zasaženém nadměrným množstvím pigmentu a okolí zůstane neporušené.

Jak dlouho trvá léčba?

I když již po prvním sezení přinese fototerapie své ovoce v podobě zesvětlení pigmentových skvrn, celkový počet sezení, nutných k úplnému odstranění či maximálnímu možnému zesvětlení skvrn, bude u každého pacienta jiný. Vždy s ohledem na stáří pigmentu a hloubce jeho uložení, ideální řešení je proto vhodné konzultovat s odborníky, například na pražské klinice Altos, kde vám ochotně poradí.

Spread the love
  • 5