home Těhotenství a mateřství, Zdraví Jak je to s přibíráním v těhotenství?

Jak je to s přibíráním v těhotenství?

Téměř každá maminka se v těhotenství bojí přibírání na váze. Je to jedna z věcí, která k těhotenství neodmyslitelně patří. Kolik kilogramů maminka přibere je ale velmi individuální a záleží to na mnoha faktorech. Prostě každá žena je originál a i každé těhotenství probíhá jinak.

Co ovlivňuje přibírání v těhotenství?pribirani-v-tehotenstvi-telo-clanku

Jak už bylo řečeno výše, přibírání v těhotenství závisí na mnoha faktorech. Rovněž platí, že každá maminka to má jinak. Pokud tedy vaše kamarádka za těhotenství přibrala jen deset kilo, rozhodně to ještě neznamená, že vy nepřiberete více. Co tedy stojí za nabíráním váhy? Mezi faktory ovlivňující přibírání patří:

  • vaše váha před otěhotněním
  • metabolismus
  • genetické dispozice
  • fyzická kondice
  • způsob stravování
  • samotný přístup ke stravování v těhotenství

Znáte oblíbenou větu těhulek: jím přece za dva?!

Mnoho maminek se vyloženě těší, že budou moci v těhotenství přestat hlídat svoji váhu a budou se řídit pravidlem, že jí za dva. Jí velké porce, neřídí se zrovna zdravou stravou a v tomto případě kila naskakují opravdu rychle.

Není ale pravidlem, že váhový přírůstek v těhotenství musí být nějak veliký. Na začátku těhotenství se často dostavují nevolnosti, nechutenství a mnoho maminek tak má během prvního trimestru naopak váhový úbytek. Odborníci udávají, že celkový přírůstek na váze během těhotenství by měl být 12-15 kilogramů ( v prvním trimestru cca 2 kg, ve druhém trimestru 5-7 kg a ve třetím trimestru 4-7 kilogramů).

Jak ovlivnit přibírání

Větší váhový přírůstek mívají štíhlé maminky s celkově s nižší váhou. Naopak maminky s nadváhou často mají váhový narůst nízký a není neobvyklé, že ve výsledku nepřiberou navíc téměř nic. Kolik maminky v těhotenství přiberou, se dá ovlivnit způsobem stravování – jíst lehčí jídla, hodně ovoce a zeleniny a jídlo si rozvrhnout během dne do více menších porcí, zpravidla do 5-6. Pokud to průběh těhotenství a zdravotní stav mamince dovoluje, je dobré věnovat se třeba cvičení pro těhotné nebo delším procházkám.

 

Spread the love
  • 5