home Zdraví Jak zvládnout boj s atopickým ekzémem?

Jak zvládnout boj s atopickým ekzémem?

Atopický ekzém je velice nepříjemné onemocnění, které postihuje kůži celého těla děti i dospělých.

Jedná se o onemocnění dlouhodobé, mnohdy celoživotní se střídajícími se fázemi klidu a znovuobjevení. Trpí vaše dítko atopickým ekzémem? Pak si v našem článku přečtěte užitečné informace o jeho léčbě i příčinách vzniku!

Projevy atopického ekzémuekzem-telo

Atopický ekzém – neboli atopická dermatitida – postihuje  dítka mnohdy již v kojeneckém věku. Projevuje se jako svědící, velmi suchá, někdy až mokvající vyrážka červené barvy. Nejčastěji se vyskytuje na obličeji, krku, loktech, zápěstí a pod koleny. Velkým problémem je právě ono úporné svědění, které vede ke škrábání postižených míst a je zde velké riziko zanešení infekce. Pro toto onemocnění je typické jeho zhoršení v podzimním a zimním období a naopak zlepšení v období letním.

Co má vliv na zhoršení atopického ekzému?

  • nevhodně zvolené neprodyšné oblečení s příměsí syntetických materiálů vedoucích k propocení
  • časté koupání a s tím spojené používání nevhodných mýdel a pěny do koupele
  • nevhodně zvolená kosmetika,
  • výše zmíněné roční období

Co je příčinou atopického ekzému?

Ekzém je ve většině případů projevem alergické reakce těla, kterou mohou spustit alergeny vyskytující se všude kolem nás. Mohou to být potraviny, zvířecí srst, prach, pyl nebo reakce na kosmetiku, úklidové a čisticí prostředky. Velikou roli při vzniku atopického ekzému hrají však geny.

Co obnáší léčba?

K určení diagnózy je nutné navštívit dermatologa a následně alergologa pro zjištění alergenů. Nejdůležitější při léčbě je nalezení příčiny a její následně odstranění. K léčbě se používají lékařem předepsané krémy či mastí obsahující kortikoidy, domácí prostředky, úprava jídelníčku a životního stylu, vyloučení možných alergenů, které by mohli alergickou reakcí vyvolat.

Co dodržovat při léčbě?

  • pokud možno nepřicházet do styku s alergeny
  • vynechat koupele a zvolit spíše sprchování
  • pokožku je nutné neustále promazávat. Na trhu je velké množství přípravků pro ekzematickou pokožku. Zkusit můžete i čisté vepřové sádlo bez konzervantů
  • dbejte na vhodné oblečení. Nejvhodnější je bavlněné.
  • Vybírejte pečlivě pečující kosmetiku

 

 

 

Spread the love