home Zdraví Kava kava proti depresím a úzkosti

Kava kava proti depresím a úzkosti

Kava kava, jinak nazývána také jako Pepřovník opojný, je rostlina z čeledi pepřovníkovitých. Ačkoliv je ve větším množství vnímána jako omamná látka a v některých civilizacích slouží stejně, jako nám slouží alkohol, v lékařství je často používána proti depresím, nespavosti, úzkosti či onemocněním žaludku.

Kava Kava zastupovala funkci alkoholu

Rostlina Kava kava je užívána více než 3 000 let. Byla objevena v západním Pacifiku a to zejména na ostrovech Fiji, Vanuatu a Havaji. Zejména na Havaji slouží jako socializační prostředek s podobnou rolí, jako u nás hraje alkohol. Zároveň také byla odjakživa používána jako sedativum, je schopna bojovat proti nespavosti a slouží jako dezinfekce. Naší západní společností byla objevena až v 18. století mořeplavcem Jamesem Cookem. Ten ji objevil při zkoumání tichomoří. Tamní obyvatelé neznali alkohol, ale podobnou úlohu u nich plnila právě Kava kava.

Kava pomůže proti závislosti na drogách

Kava kava dokonce dokáže redukovat touhu po návykových látkách u pacientů, kteří jsou závislí na drogách. Kava kava totiž obsahuje dopamin, který stimuluje neurony v mozku v centru odměňování. Existují průzkumy, které skutečně ukazují na to, že tato rostlina dokáže zmírnit různé závislosti.

Proč je Kava kava v některých zemích zakázána?

Kava kava se používá zejména pro své uvolňující účinky. I přesto ale nejsou funkce nervové soustavy utlumeny, ba naopak. Mysl se otvírá a stimuluje. Po požití Kavy kavy mysl začne vyžadovat nové podněty, více vnímá sebe i okolí. Objevují se příjemné emoce a člověk se velice rychle uvolní. Dalo by se tedy říci, že ve větším množství slouží opravu jako omamná látka, která ovšem nemá tak silný zdravotní dopad, jako například alkohol. V západních státech sice bývá Kava kava zakázána jen výjimečně, prodej přípravků z ní je ale v mnoha zemích kvůli strachu z poškození jater zakázán. Kořenů se zákaz netýká v žádné oblasti až na Polsko – zde je Kava považována za drogu a její držení je trestné.

Jak užívat Kava kava?

Z této rostliny se používá kořen, který se dále zpracovává a vzniká například kořenový extrakt, kořenové kapsle, kořenový prášek či kořenový čaj. Je však důležité dbát na několik skutečností, které není dobré opomenout. Kava Kava se nesmí kombinovat s alkoholem, protože samotná Kava dokáže velmi rychle doplnit energii. Také se nesmí kombinovat s léky proti depresím. Nedoporučuje se, aby Kavu Kavu užívali těhotné a kojící ženy, lidé do 18 let, lidé se srdečními problémy a lidé, kteří mají problém s játry a vysokým tlakem.

Kava Kava můžete zakoupit v eshopu Energie života.

Spread the love