home Těhotenství a mateřství, Zdraví, Zdraví Když se bublinky promění v pohyby

Když se bublinky promění v pohyby

Snad každá těhotná žena se nemůže dočkat dne, kdy poprvé ucítí pohyby svého miminka v bříšku. Nutno dodat, že u každé ženy přijdou první náznaky jindy – u jedné dříve, u druhé zase později. Tak či onak se všechny jednou dočkáme. Zpočátku cítíme jen jemné třepání, chcete-li tiky v bříšku, které jsou mezi těhulkami přezdívané jako bublinky. Pak ale přijde den, kdy se bublinky promění v silné a jasně znatelné pohyby, které vás ke konci těhotenství možná donutí si myslet, že čekáte nového Tomáše Řepku.

Proč ony pohyby cítíme?

Pociťovat pohyby v těhotenství je důležité a to hned z několika ohledů. V první řadě jsou pohyby první komunikací mezi maminkou a miminkem. V řadě druhé jde o správný vývoj plodu. Jakmile se miminko v bříšku začne hýbat a mlet, pak to značí o tom, že dochází k dozrávání jeho senzorického a motorického aparátu. Stejně tak dochází k vývoji jeho reflexů.

Miminko s vámi komunikuje

O několik řádků výše jsme se zmínili o tom, že miminko s vámi prostřednictvím pohybů komunikuje. Ono je to vcelku logické, protože maminka je jediný člověk, se kterým má miminko šanci se nějakým způsobem dorozumívat. Od pohybů proto očekávejte, že se vám jimi možná bude váš drobeček snažit něco říci. Děti v bříšku totiž často reagují na věci, které se jim líbí nebo naopak nelíbí. Prostřednictvím pohybů tak mohou reagovat na váš hlas nebo třeba na hudbu, která k nim doléhá zvenčí.

Když se pohyby musí počítat

Když jsme se zmiňovali o tom, že jsou pohyby miminka důležité hned z několika důvodů, mysleli jsme to vážně. Skrze pohyby totiž budoucí maminka sleduje aktivitu plodu. Zatímco některý den vás bude miminko zevnitř pořádně nakopávat, další den může být naopak až podezřele klidné. Váš gynekolog vám bude klást na srdce, že musíte cítit minimálně 10 pohybů za den. Menší počet pohybů a tedy snížená aktivita miminka může znamenat zvýšení či snížení množství plodové vody, její infekci, nedostatek kyslíku a stejně tak i vrozené vady.

 

 

Spread the love
  • 5