home Děti, Zajímavosti, Zdraví Které věci dokáží trumfnout záchodové prkénko v počtu bakterií?

Které věci dokáží trumfnout záchodové prkénko v počtu bakterií?

Patříte mezi ty, kteří se snaží doma udržovat čistotu a i když nelítáte po domácnosti několikrát denně, máte několik zásad, na která místa se soustředíte a minimálně jednou týdně je čistíte? Když se zeptáte, která to jsou, většina lidí odpoví, že záchod (záchodová mísa a prkénko), o tom jsou přesvědčeni, že je nejvíce špinavým místem domácnosti. Mezi další fáze úklidu pak v cca týdenním intervalu lidé zmiňují vysávání a vytírání a utírání prachu. Do činností s podobnou četností ještě často patří mytí koupelny a již zmíněné toalety.

záchodové prkénko tělo článkuOvšem, když se upřel přísný mikroskopický zrak na další místa v domácnosti, ale i mimo ní, kde se pohybujeme a kde se pohybují naše děti, byl výsledek docela překvapivý. Čekali byste například, že na houbičce na mytí nádobí je více škodlivých bakterií než na zmíněném prkénku? A co lednice? Jak často ji myjete? Je to další z míst, která záchod směle trumfnou. To jste jistě nečekali. Správně byste s každým nákupem, měli lednici (její vnitřní části) vytřít octovou vodou nebo jinak dezinfikovat, aby bylo zachováno čisté prostředí a potraviny se vám případně i rychleji nekazily. Dalšími soupeři je pak koberec a možná také docela překvapivě, i kohoutky a pákové baterie. Vodu si totiž pouštíte špinavou rukou, ať po cestě z toalety nebo po návratu z venku. Při čistění koupelny tedy nezapomínejte i na tato místa.

Když jsme zmínili děti, absolutní prim vede dětská autosedačka, to je bakterií ráj, dítko v ní tráví hodně času a většinu z něj má v ruce nějaké jídlo a špinavými ručkami hravě vetře do potahu sedačky tu kus rohlíku, tu čokoládku a jindy třeba jogurtek, který byl neobratně vmanipulován do dětské pusy, která se (jak naschvál) těsně před lžičkou nekompromisně zavřela). Rádi chodíte s dětmi do dětských koutků, raději nevědět s kolika bakteriemi se dělí o hračky na takových místech a jiných podobných. Máte děti, které ještě přebalujete, přebalovací taška je také domovem mnoha bakterií, které byste ke svému dítěti určitě pustit nechtěli. Hurá, táta je doma, čas na mazlení, pokud má táta plnovous, pak má imunita další příležitost tužit se, tak proč jí nevyužít a pokud táta vousy nemá, pak stačí dítku půjčit na chvíli váš mobil nebo tablet 🙂

Spread the love
  • 5