home Zdraví, Zdraví Léčba akné

Léčba akné

Akné patří mezi nejrozšířenější kožní onemocnění. Podle studií jím nějakou část života trpí až 85 % populace, přičemž nejčastěji se akné vyskytuje v období puberty. Není ale výjimkou, že trápí i osoby kolem třicátého nebo čtyřicátého roku života.

Příčiny a důsledky akné

Akné tvoří zanícené pupínky na tváři, z nichž mnohé jsou citlivé na dotek. V pubertě, při hormonálních změnách (zejména při vysoké hladině testosteronu v těle), nebo během stresových období, se v mazových žlázách v kůži tvoří více mazu, než je obvyklé. Občas se proto stane, že se vývod mazové žlázy ucpe. Tím vznikne zánět a všem tak dobře známý nepříjemný pupínek. Při vážnějších případech se po pupíncích mohou tvořit jizvy, tehdy je již potřeba navštívit dermatologa a domluvit se s ním na léčbě. Největší dopad má však akné na psychiku. Lidé, kteří jím trpí, často mívají problémy s nízkým sebevědomím. Což bývá opravdu problém, vezmeme-li v potaz to, že se akné projevuje nejvíce v období dospívání, kdy jsou si lidé sami sebou nejistí a teprve se hledají. Právě proto je vhodné včas začít akné léčit.

Léčba akné

Většina případů akné není natolik závažná, aby nepomohlo důkladné omývání obličeje a správná životospráva, tj. zdravá strava, dostatek spánku a vhodná péče o pleť. Můžete využít také rozličných kosmetických přípravků omezujících akné a při závažnějších případech po poradě s dermatologem existuje i možnost nechat si předepsat antibiotika či další léky na předpis. Občas však nepomůže ani to. Tehdy se hodí sáhnout po nabídce klinik estetické medicíny. Například na pražské klinice Altos nabízí skvělou příležitost, jak si s akné poradit. Největších úspěchů zde dosahuje laserová terapie. Jedná se o zákrok, kdy se za použití laseru omezí činnost mazových žláz, zúží póry a zároveň sníží počet bakterií zodpovědných za vznik zánětů. Většinou při léčbě akné za pomoci laserové terapie dochází k úplnému zmizení ložiska zánětu, což vede k výraznému snížení výskytu akné. Pokud máte již na pokožce nějaké jizvy po akné, je možné je opět díky laseru odstranit nebo alespoň zmírnit a znovu si dopřát krásnou, hladkou a čistou pleť.

Spread the love