home Těhotenství a mateřství, Zdraví, Zdraví Masáž v těhotenství – mohou si ji maminky dopřát?

Masáž v těhotenství – mohou si ji maminky dopřát?

Těhotenství je sice nádherné období, ale co si budeme nalhávat – zároveň i hodně, hodně, hodně náročné. Hormony si s námi dělají, co chtějí. Náladu máme jako na houpačce. Nohy nám otékají, záda bolí čím dál více a i ty nejběžnější činnosti jsou najednou překážkou a nadlidským úkolem. Není se proto čemu divit, že si ke konci těhotenství drtivá většina žen přeje, aby už jejich miminko – které je strůjcem všech těchto obtíží – bylo konečně venku. Jestliže se i vy cítíte pod psa, nebylo by na škodu, pokud byste se na chvíli nechala rozmazlovat a opečovávat někým jiným. Co třeba zkusit masáž? Vždyť o té je známo, že má pozitivní vliv jak na fyzickou, tak i na psychickou stránku člověka!

Mohou těhotné ženy na masáž?

Určitě. Nikde není psáno, že jsou masáže pro těhulky nevhodné. Navíc těhotenské masáže jsou speciální a v mnoha ohledech hodně odlišné od těch klasických. Maminky se proto nemusí ničeho bát. Těhotným ženám jsou masírována především záda a šíje, kde se nejčastěji sdružují bolesti. Vlivem masáže dochází k uvolnění stažených a napjatých svalů, díky čemuž přichází obrovská úleva. Maminky si navíc oblíbily masáž obličeje, která je velice jemná, příjemná a uklidňující.

Bříško se nemasíruje

Pokud jste se masáži vyhýbali to toho důvodu, že jste měli strach, že by vám na něho sahal někdo cizí, byly vaše obavy zcela mimo mísu. Bříško je totiž při masážích naprosté tabu a maséři či masérky se ho tak vůbec nedotýkají. Masáž bříška jako taková ani nepřichází v úvahu, pokud byste si chtěli něco podobného dopřát doma, můžete si za pomoci esenciálních olejů bříško namazat, pohladit.

Ne vždy je na masáž ta správná chvíle

  • Těhotenská masáž má svá jasná pravidla. Ta se týkají nejen samotné maminky, ale i maséra či masérky. Navíc ne vždy je na masáž ta správná chvíle.
  • Do masáže se v žádném případě nenuťte. Pokud vám nebude dobře po fyzické stránce, nebo nebudete ve své kůži po té psychické, raději masáž zrušte. Tlačit na pilu nebo něco lámat přes koleno nemá ve vašem stavu absolutně žádný význam.
  • Těhotenské masáže jsou odlišně dlouhé. Zpravidla mohou trvat 45, 60 nebo 90 minut a vždy záleží pouze na vás, jakou variantu zvolíte. Pokud si dopřejete delší masáž a třeba v její polovině se vám nebude něco zdát v pořádku, neostýchejte se masáž přerušit nebo úplně ukončit. Máte na to právo.
  • Během masáže máte rovněž plné slovo v tom, s jakou silou či intenzitou vás bude masér či masérka masírovat. Regulujte si to podle toho, co je vám příjemné. Masáž by měla být především uvolňujícím a uspokojujícím zážitkem, nikoli tak zážitkem nepříjemným, který jen tiše přetrpíte. Nestyďte se proto požádat o změnu tlaku.

 

Spread the love
  • 5