home Děti, Zdraví, Zdraví Moje dítě šilhá! Aneb jak se dá léčit strabismus?

Moje dítě šilhá! Aneb jak se dá léčit strabismus?

Říká se, že děti mohou v prvních měsících svého života šilhat a že je to naprosto normální. Maminky se sice často děsí a okamžitě spěchají k lékaři, protože mají strach, že šilhání jejich malému miláčkovi zůstane natrvalo. V drtivé většině případů jsou ale dětským pediatrem uklidněni, že během prvních měsíců je to v pořádku a že se šilhání časem samo od sebe zlepší.

Jenže pak jsou tu případy, kdy šilhání nevymizí ani u dítěte v batolecím věku a tehdy už je potřeba zasáhnout. Šilhání neboli strabismus, totiž může v neléčené podobě skutečně dítěti zůstat už napořád.

Jak se definuje šilhavost

Šilhavost je stav, kterého ne vždy musíte všimnout na první pohled. Pokud dítě šilhá, osy pohledu jeho očiček nesměřují stejným směrem – to znamená, že nesměřují současně rovnoběžně, ale naopak se jedno od druhého odchylují. Zpravidla děti šilhají pouze jedním očičkem, které je v důsledku dvojitého vidění potlačováno a dítko tak hůře prostorově vidí.

Děti nešilhají pouze jedním směrem

Mnoho rodičů si myslí, že se dá šilhat pouze jedním směrem – a to směrem k nosu. Pravda je ale taková, že se strabismus může projevit i směrem nahoru či dolů, směrem ke spánku nebo jak jsme již zmínili dovnitř k nosu. Tak či onak se jedná o stav, který je u batolátek potřeba řešit. A to raději včas, nežli později!

Jak se léčí strabismus u dětí?

Pokud zjistíte, že vaše dítko šilhá, jako první váš určitě napadne otázka, jak se strabismus léčí. U dětí léčba šilhání zpravidla probíhá tak, že se dítěti zakryje (přelepí) očičko, které vidí lépe, díky čemuž dojde k posílení toho oka, které je vlivem šilhání znehodnoceno. Další možností léčby šilhavosti je aplikace brýlí nebo kontaktních čoček, které pomáhají s odstraněním zrakové vady.

Spread the love