home Zdraví, Zdraví Neplodnost způsobená nefunkční či chybějící dělohou

Neplodnost způsobená nefunkční či chybějící dělohou

Když žena zatouží po miminku a ono se to zkrátka nedaří, je logické, že se začne pídit po příčině, proč tomu tak je. Jako první možnost se nabízí problém u muže, což je sice časté, ale ne vždy musí být na vině pouze mužovo nádobíčko. Problém totiž může nastat i u ženy, která může být neplodná kvůli chybějící či nefunkční děloze. Že vás nic podobného ani ve snu nenapadlo? V tom případě byste si měli přečíst dnešní článek, který vám v mnohém otevře oči!

Skutečně může děloha chybět?!

Věřte tomu nebo ne, ale děloha skutečně může ženě chybět. Ačkoli se jedná o zvláštní a opravdu výjimečné případy, děje se to jak u nás, tak i kdekoli ve světě. Žena se díky genetické vadě může narodit úplně bez dělohy, což je opravdu vzácné – jedná se o Rokytanski syndrom. V takovém případě se sice žena narodí s vaječníky, ale nemá pochvu ani dělohu. Děloha může ženě chybět i v následku operace, kvůli které jí byla děloha odstraněna.

Když je děloha nefunkční

Další problém, díky kterému se ženám nemusí podařit otěhotnět, je nefunkční děloha. Pod tímto pojmem si představte dělohu, která není schopní zahnízdit vajíčko a plod donosit. I tohle je poměrně častá vada a komplikace znemožňující jak otěhotnění, tak i následné udržení plodu v matčině těle. Zajímá vás, co způsobuje nefunkčnost dělohy? V první řadě to mohou být srůsty, v řadě druhé neschopnost děložní sliznice dorůst do požadované tloušťky, aby pro plod zajistila vhodné podmínky.

Mají ženy vůbec nějakou šanci mít dítě?!

Pokud vás napadla tahle otázka, ničemu se nedivíme. Je naprosto logické, že se na to ptáte a hledáte odpověď. Možnost nabízí transplantace dělohy, což je unikátní transplantační zákrok, který si vyžaduje patřičnou dávku zkušeností. První transplantace dělohy byla provedena již v roce 2000, příjemkyní se stala žena ze Saúdské Arábie.

Spread the love
  • 5