home Těhotenství a mateřství, Zdraví Obávané tvrdnutí břicha – čeho je předzvěstí?

Obávané tvrdnutí břicha – čeho je předzvěstí?

těhotenství může budoucí maminky potrápit celá řada komplikací. Nejčastější z nich je tvrdnutí bříška, které těhulku dokáže vyděsit. Ačkoli se nejedná o bolestivý stav, popisují jej rodičky jako nepříjemný. Proč se tvrdnutí bříška v těhotenství objevuje a co může signalizovat? Pojďme na tyto otázky prostřednictvím dnešního článku najít odpověď!

Tvrdnutí bříška určitě poznáte

Možná jste o obávaném tvrdnutí slyšela, ale stejně jako řada dalších maminek máte strach, že nic nepoznáte. Nebojte se – poznáte! Tvrdnutí se projevuje jako nepříjemný pocit, kdy dochází k napínání děložního svalstva – bříško pak budete mít na dotek tvrdé jako kámen.

Proč bříško těhulkám tvrdne?

Určitě vás zajímá, jaké jsou důvody a příčiny tohoto stavu a zda tomu lze nějak zabránit. Nejčastějším důvodem je běžná děložní činnost, což je stav, kterého se nemusíte obávat – spíše s ním musíte počítat. Bříško vám zkrátka občas ztvrdne a po chvilce opět povolí. Tvrdnutí se často objevuje i po namáhavé činnosti – například po delší procházce nebo při úklidu. V tomto případě by si těhotná žena měla odpočinout.

Nemusíte ihned k lékaři

Mnoho maminek s prvním tvrdnutím bříška okamžitě peláší ke svému ošetřujícímu gynekologovi – mají strach, aby něco nezanedbaly. Pravda se má ovšem tak, že ne vždy je návštěva lékaře nutná. Tvrdnutí bříška se objevit může – vy byste si měla počítat, kolikrát za den se objeví. Do 35. týdne těhotenství by ztvrdnutí nemělo proběhnout více nežli 15x za den, po 34. týdnu těhotenství pak více nežli 2-30x za den. Pokud vám bříško tvrdne často během dne, určitě o tom svého gynekologa informujte – mohlo by se jednat o předčasný porod.

Jak rozpoznat tvrdnutí bříška a poslíčky?

Často je tvrdnutí bříška maminkami zaměňováno za poslíčky – neboli Braxton-Hicksovy kontrakce – které jsou známou předzvěstí porodu. Poslíčci se objevují v období 2-3 týdnů před termínem porodu. Jedná se o děložní stahy, které jsou pravidelné, a děloha se s jejich pomocí připravuje na porod. V případě, kdy si nebudete jistá, zda vám pouze tvrdne bříško nebo se jedná o poslíčky, pak si dejte sprchu – teplou vodou si osprchujte bříško. Pokud se jedná o poslíčky, měly by zmizet.

Spread the love