home Těhotenství a mateřství, Zdraví Co obnáší darování vajíček?

Co obnáší darování vajíček?

Rozhodla jste se, že svou troškou přispějete do mlýna a darujete svá vajíčka ženám, které nemohou otěhotnět? Tak za prvé nejde o maličkost, ale o velkou pomoc. A za druhé se není čeho bát – jedná se o poměrně rychlý a velmi bezpečný proces. Podrobnosti se dočtete v tomto článku.

Vše začíná konzultací na vybraném pracovišti, kde vám lékař vysvětlí vše, co byste měla o darování oocytů vědět. Konzultace obvykle netrvá déle než půl hodiny a poté následuje gynekologické vyšetření, odběry krve a genetické vyšetření. Dobrá zpráva je, že stanovení karyotypu (genetické výbavy) absolvujete pouze jednou. Výsledky jsou neměnné a v případě budoucího dárcovství budou lékaři vycházet z původního vyšetření.

Cílem všech vyšetření je určení diagnózy. Pokud lékaři shledají, že jste vyhovující dárkyní, nic vám nebude bránit v tom, abyste pomohla ženám, jejichž jedinou volbou je asistovaná reprodukce. Těch je mimochodem stále více, a to především z důvodu odkládání mateřství na pozdější věk.

Pokud si darování vajíček rozmyslíte těsně před odběrem, nevadí. Nikdo vás nemůže do ničeho nutit! Darování je nejen dobrovolné, ale také zcela anonymní, a to oboustranně. Znamená to, že dárkyně neví, která příjemkyně vajíčko dostane a ta zase nezná ji.

Příprava k darování spočívá v aplikaci podkožní injekce. Dohromady se aplikuje 7 injekcí – 1× denně po dobu jednoho týdne od 2. nebo 3. dne menstruačního cyklu. Následuje ultrazvukové vyšetření, na základě kterého lékař stanoví, zda byla stimulace dostatečná. Teprve poté následuje odběr vajíček, který probíhá v narkóze, je šetrný a netrvá déle než 10 minut.

Máte v tom jasno? Rozhodnete-li se darování oocytů podstoupit, buďte na sebe hrdá. Bez žen jako jste vy, by umělé oplodnění touto metodou, nebylo možné.

Spread the love
  • 5