home Těhotenství a mateřství, Zdraví, Zdraví Pití maliníku v těhotenství

Pití maliníku v těhotenství

Jste nastávající maminka, která již odpočítává poslední týdny nejkrásnějšího období zvaného těhotenství? Pak zpozorněte a určitě si nenechte ujít dnešní článek, ve kterém jsme se zaměřili na přípravu porodních cest na finále celého období: porod! Možná jste již slyšeli o maliníku obecném, který těhotné ženy pijí a připravují se tak na porod svého miminka. Maliník představuje keř, který je hodně rozšířený především v oblasti mírného pásma na severní polokouli. Jestliže vás zajímá, co má na první pohled obyčejný keř společného s porodními cestami, pak čtěte dál!

Maliník – co to je a na co to je?

Jak jsme již napsali výše: maliník obecný je keř dorůstající do výšky 1-2 metrů, který kvete v období od května do srpna a jehož plody jsou bohaté na vitamíny A a C. Právě plody maliníku jsou vhodné pro těhotné ženy, které touží po co možná nejpříjemnější porodu – pokud možno s co nejmenší bolestí. Odborníci se shodují na tom, že pití maliníku připravuje a zároveň změkčuje porodní cesty, snižuje riziko krvácení během porodu a dokonce zkracuje dobu porodních bolestí.

Kdy se maliník může pít?

Ačkoli jsme říkali, že je maliník doporučován těhotným maminkám, musíme rovněž připomenout, že ne všechny těhulky jej mohou pít. Čaj z maliníku můžete pít až tehdy, kdy dokončíte 34. týden těhotenství, do té doby jej nechte schovaný v poličce. Ptáte se proč? Má to jednoduché vysvětlení: pití maliníku na začátku těhotenství nebo v období před ukončeným 34. týdnem gravidity zvyšuje riziko vzniku předčasných kontrakcí. piti-maliniku-v-tehotenstvi-teloclanku

Maliník byste rovněž neměli pít v případě:

plánovaného císařského řezu
čekání dvojčátek
krvácení ve druhém trimestru těhotenství
problémů s vysokým krevním tlakem

Porod neurychluje

Hodně maminek se k pití maliníku uchyluje s představou, že jejich porod následně nebude trvat tak dlouho. Takhle to ale bohužel nefunguje. Díky vysokému obsahu tříslovin dochází ke stimulaci stahů hladkého svalstva, což má za následek lehčí a méně bolestivý porod. Nikde ale není psáno, že po maliníku budete rodit jen polovinu času – to ovlivňuje příroda a především vaše miminko.

Autor: Nikol Bláhová

Spread the love
  • 5