home Těhotenství a mateřství, Zdraví Předporodní kurz: je povinnost jej absolvovat?

Předporodní kurz: je povinnost jej absolvovat?

Předporodní kurz je ožehavé téma, které hodně řeší především prvorodičky. Ty berou své těhotenství hodně vážně a nechtějí nic podcenit. Často podléhají dojmu, že je absolvování předporodního kurzu povinnost a naopak nezúčastnit se ho obrovská nezodpovědnost. Nabízí se tedy otázka: je opravdu nutné kurz absolvovat nebo ne?

Od čeho jsou předporodní kurzy?

Předporodní kurzy se zpravidla skládají ze dvou částí – teoretické a praktické. Zatímco během teoretické části si vyslechnete poučné přednášky, seznámíte se s prací laktační poradkyně nebo porodní asistentky, během teoretické části si osvojíte zacházení s novorozencem díky panence – naučíte se přebalovat, vykoupat i pochovat

Jistota, že jste na vše připravené

Součástí kurzů pro budoucí maminky je i seznámení s kojením. Dozvíte se o správných technikách a zároveň vám zkušené poradkyně dají několik užitečných tipů do začátku. Budete znát tipy a triky a především se díky svým znalostem nebudete stresovat, protože právě stres je jedním z největších nepřátel kojení. Přínosem porodního kurzu tak bude jistota, že jste na vše připravené a více, co a jak. A mí takový pocit určitě není k zahození.

S partnerem nebo bez?

Další věc, která se v souvislosti s předporodními kurzy hodně řeší, je přítomnost partnerů. Do kurzu můžete docházet sama, nebo si s sebou můžete vzít oporu v podobě svého přítele či manžela. Na kurzech dochází ke cvičení s bříškem, u čehož vám partner může asistovat. Účast na kurzu ale může být pro mnohé tatínky hodně psychicky náročná – dokonce i náročnější nežli samotný pozor – proto dobře zvažte, zda s vámi partner do kurzu bude docházet či nikoli. Rozhodně jej do ničeho nenuťte.

Je kurz povinný?

Není, záleží jen na vás, zda se do něho rozhodnete přihlásit. Některé maminky jej považují za samozřejmost, jiné za vyhozené peníze a ztrátu času. Některé dokonce prohlašují, že nakonec porodíme každá – ať už s absolvovaným kurzem nebo ne. Předporodní kurz vás může mnohému naučit, poradit vám a předat vám užitečné informace. Povinně jej ale absolvovat nemusíte.

Spread the love
  • 5