home Těhotenství a mateřství, Zdraví, Zdraví Přenášení, aneb když se termín netrefí

Přenášení, aneb když se termín netrefí

Jednou z nejdiskutovanějších věcí týkající se těhotenství je jednoznačně termín porodu. Ten se určuje již na samotném začátku těhotenství a počítá se buď ode dne poslední menstruace, nebo podle velikosti plodu. Ačkoli se budoucí maminky na svůj termín hodně upínají a především na konci těhotenství už tento den toužebně vyhlíží, podle statistik jen 4 % těhulek skutečně v tomto předpokládaném termínu porodí. A uznejte samy, že tohle není zrovna vysoké číslo.

Když to miminko nestihne

Těhotenství by mělo správně trvat 42 týdnů. Pokud nedojde ke spontánnímu porodu do konce 42. týdne, pak už budoucí maminka přenáší. Na tom samozřejmě není nic neobvyklého, podle statistik spousta žen rodí až 14 dní po předpokládaném termínu. Jenže příroda to má dobře vymyšleno a po 42. týdnu už je těhotenství možným rizikem pro miminko – přestává totiž plně fungovat placenta a daleko rychleji stárne, proto je důležité miminko i maminku sledovat.

Ještě počkáme?

Lékaři zpravidla nenechávají budoucí maminky zbytečně dlouho přenášet. Maminky pak podrobují vyšetřením, díky kterým zjistí stav plodu a který jim pomůže rozhodnout o následujícím postupu. Pomocí ultrazvuku se měří velikost plodu, množství plodové vody a stav placenty. Nedílnou součástí ultrazvukového vyšetření je i měření průtoků v pupečníkových cévách, které ukazují, jak funguje placenta. Maminkám se natáčí monitor, který zaznamenává srdeční akce plodu a tím zhodnocuje jeho stav. Někdy se přistupuje i k zátěžovému oxytocinovému testu, kdy se mamince podá infuze s oxytocinem, který způsobí několik děložních kontrakcí. Vyšetření prokáže, jak dokáže miminko reagovat na zátěž a zároveň se prověří reakce dělohy.

Jak si vyvolat porod?

Pokud nestihnete porodit do termínu, můžete se pokusit o jeho vyvolání a předejít tak vyvolávanému porodu v porodnici. Existuje na to několik babských rad:

  • úklid
  • sex
  • horká vana
  • červené víno
  • pálivé jídlo
  • tření bradavek
  • procházky
Spread the love
  • 5