home Tipy, Zdraví Také už rok plánujete začít běhat? Přestaňte plánovat a konečně vyběhněte!

Také už rok plánujete začít běhat? Přestaňte plánovat a konečně vyběhněte!

S různými výzvami k běhání i jiným sportovním aktivitám se poslední dobou doslova roztrhl pytel. Také patříte k těm, kteří už dlouhou dobu (možná i několik let) plánují jak konečně začnou běhat? Když všude čtete jak je tento druh sportu komplexní a v přiměřené míře dokonce ideální pro zlepšení fyzičky a redukci nadbytečných kilogramů. Navíc má mnoho dalších nesporných výhod, nepotřebujte k němu téměř nic, snad jen vhodnou obuv. A dá se provozovat víceméně kdekoliv a hlavně celoročně. To vše vás zlákalo natolik, že jste za celou tu dobu, co o běhu reálně uvažujte, nakoupili všechnu možnou výbavu.Od speciálního oblečení, po různé měřiče (tepu, kroků, metrů, převýšení,…). Ve skříni už máte minimálně dva páry běžeckých bot, které zrovna byly ve výprodeji a byly tááák krásné a na věšáku máte sadu oblečení pro pěkné i horší počasí? A k prvnímu běhu vždy chybělo tak málo… Jako třeba lepší počasí, méně náročný den, menší únava, náhlá bolest kolene či malíčku u nohy? Nebo už jste se dostali do fáze, kdy jste si i oblékli všechno vybavení a možná i vyšli před dům, ale pak jste se zalekli, zda se vám někdo nebude smát, protože to asi nebude napoprvé žádný velký výkon?

Young Couple Jogging in Park

To vše se vám pravděpodobně honilo hlavou a dost možná se bude honit i dál, ale věřte, že pokud to nezkusíte, tak nezačnete nikdy. Důležité je, stejně jako u většiny podobných věcí v životě (návrat ke studiu, omezení solení či skoncování s kouřením, apod.) nastavení v hlavě. Musíte se oprostit od zbytečných úvah typu, kdo vás uvidí a bude se vám snad smát. To vám může být úplně jedno, děláte to pro přece pro sebe! Nebo zklamete sami sebe, protože na poprvé neuběhnete pět kilometrů? Další nesmysl, to snad nemůžete ani očekávat. Na začátek úplně postačí, když konečně vyrazíte. Dávejte si postupné cíle! To je jako se snahou zhubnout, asi také neočekáváte, že celých deset kilogramů, které chcete zhubnout, ztratíte během prvního týdne snažení. To by byl nerozum. S během je to stejné. První fáze je začít, tzn. střídat chůzi s během, co vám síly dovolí. Další podstatná věc je, aby váš první běh nebyl také běh poslední. Musíte si nastavit nějaký plán a toho se držet. Bojíte se, že zase dojde na výmluvy? Pak strhněte někoho, kdo bude běhat spolu s vámi. Snížíte tak riziko, že to nedopadne. Když se budete vymlouvat vy, vytáhne vás parťák a naopak.

Jakmile prolomíte první dvě fáze a podaří se vám, udělat z běhu běžnou rutinu. Stane se tedy něčím, co budete dělat automaticky v pravidelných intervalech. Stejně jako třeba zalévání květin či vynášení odpadků. Ale tahle aktivita vás začne nabíjet a dost možná se stane vaší zdravou drogou. Tak šťastný běh (nejen ten první) 🙂

Spread the love