home Těhotenství a mateřství, Zdraví, Zdraví Jak vlastně probíhá porod?

Jak vlastně probíhá porod?

Čím blíže máte k termínu porodu, tím více vás zajímá, jak ten porod vlastně probíhá. Sice jste o tom už něco četli, možná jste si okrajově zjišťovali nějaké informace, ale jak se vám těhotenství krátí a jeho finále se blíží, tím větší z toho máte strach. Především pak v případě, kdy budete rodit úplně poprvé a nemáte tak tušení, do čeho jdete.

Co je porod?

Jasně, porod je proces, při kterém se vám narodí miminko  – je dává rozum. Odborně je ale porod souborem fyziologických procesů, při kterých je plod a jeho obaly společně s placentou vypuzen z matčina organizmu. V ideálním případě dává prvotní impuls k porodu miminko, pokud ale porod vyvolávaný, pak za to může chemie, případně prasknutí plodové vody.

Porod se dělí do několika fází

Porod se rozděluje hned do čtyř fází, kterým se říká doby porodní. Teď si společně stručně vysvětlíme, jak která doba porodní probíhá a co vás v ní čeká.

První doba porodní

První době porodní se říká otevírací. Dochází při ní ke zkracování děložního čípku a otevírání děložního hrdla – od toho je odvozen její název. První doba porodní začíná ve chvíli, kdy se porodní bolesti – neboli kontrakce – opakují častěji nežli jednou za 10 minut. Do té doby se může jednat pouze o poslíčky. Délka první doby porodní je různá rodička o rodičky, podle statistik u prvorodiček trvá 8-12 hodin a u vícerodiček 3-7 hodin.

Druhá doba porodní

Druhé době porodní se říká vypuzovací. V této fázi porodu miminko sestupuje děložním hrdlem a pochvou maminky. I tady se doba hodně liší, statistiky uvádí, že u prvorodiček trvá druhá doba porodní 50 minut a u vícerodiček 20 minut.

Třetí doba porodní

Třetí doba porodní začíná v době, kdy miminko opustí maminčino tělo a končí v době, kdy je z těla vypuzena i placenta společně s plodovými obaly. Třetí doba porodní trvá asi 15 minut, ale zase záleží na každé rodičce. Důležité je dodat, že tuhle dobu porodní možná v té euforii ani nezaznamenáte a hlavně vůbec nebolí.

Čtvrtá doba porodní

Čtvrté době porodní se říká zotavovací a začíná tehdy, jakmile matčino tělo vypudí placentu s obaly. Tahle doba trvá asi dvě hodiny a dochází během ní se stahování dělohy, stahování děložního svalstva, zaškrcení děložních cév a následnému zastavení toho největšího krvácení.

Spread the love