home Psychologie Jak se zbavit úzkosti, aneb před strachem neutečete

Jak se zbavit úzkosti, aneb před strachem neutečete

Není hypochondr, jako hypochondr. Zatímco jedni nemoci těla zdárně předstírají, druzí jsou z jejich simulace neprávem obviňováni. V obou případech se jedná o lidi, kteří jsou častými hosty ordinací lékařů a doktoři si s nimi často nevědí rady. Rozdíl mezi pacienty je přesto propastný. Jak je od sebe odlišit? Nepatříte k nim i vy?

Býváte často nemocní respiračními chorobami, cítíte se unavení, vyčerpaní a bojíte se, že jste něco udělali špatně, že se něco „semele“ a odpovědnost padne na vaši hlavu? Žijete v permanentním stresu tak dlouho, že nemůžete v noci spát, bolí vás žaludek, trpíte průjmem a potíte se byť jen při představě, jaké to zase bude zítra v práci? Je možné, že trpíte psychickým onemocněním, zvaným generalizovaná úzkostná porucha

Ohroženější jsou ženy

Generalizovaná úzkostná porucha postihuje ženy dvakrát častěji, nežli muže. Projevuje se všudypřítomnými obavami, že něco není v pořádku, že člověk nezvládne naprosto běžné věci. Lidé trpí pocity viny, nedokáží asertivně prosadit svá práva a velmi špatně snášejí kritiku. Symptomy jsou natolik obtěžující, že se trpící jedinec může ocitnout až na periferii společnosti a způsobit si skutečně velké strádání, ať už ve formě depresí nebo sklonům k alkoholismu a tišícím návykovým látkám. 

Nehledejte úlevu v alkoholu!

Jak je to možné? Neléčená forma nemoci často sklouzne k nesnesitelným stavům úzkosti, pro které trpící hledá úlevu za každou cenu. Útěchu často mylně objeví v alkoholu nebo drogách, což jeho situaci ještě mnohonásobně zhorší. Otázka, jak se zbavit úzkosti, má jediné východisko. Tím je svěřit se do péče odborníků.

Jak se léčit?

Čím dříve se léčba zahájí, tím je tato léčba snazší, kratší a účinnější. Úzkostné poruchy jsou velmi častým a běžným onemocněním, které se vyskytuje u lidí jakéhokoliv vzdělání. Nikdo by se tedy neměl za tento problém stydět. Přestože jsou „úhybné strategie“ lidem s úzkostmi a fobiemi vlastní, stav mysli nijak neřeší. 

Nejlepším způsobem, jak se odrazit ode dna, je zahájení okamžité psychoterapie a podpora šetrnými antidepresivy. Obvykle stačí deset až dvanáct sezení a dva až tři měsíce užívání léků a člověk si může užívat života bez omezení, stejně jako kdysi.

Spread the love
  • 5